PolskaKto najbardziej skorzystał na wyborach?

Kto najbardziej skorzystał na wyborach?

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku lipca na Platformę Obywatelską zagłosowałoby 43% wyborców. Prawo i Sprawiedliwość może z kolei liczyć na 30% poparcia - wynika z najnowszego sondażu Gemius dla Wirtualnej Polski. Po wyborach prezydenckich obie partie umacniają swoją pozycję - zyskały po 1% poparcia.

Kto najbardziej skorzystał na wyborach?
Źródło zdjęć: © PAP

Na trzecim miejscu pod względem popularności plasuje się - popierany przez 9% wyborców – Sojusz Lewicy Demokratycznej. Partia Grzegorza Napieralskiego ma o 1% mniej zwolenników niż po pierwszej turze.

Przeczytaj komentarze do tego sondażu:
Piotr Gabryel: Premier Tusk? Czy jednak premier Kaczyński?
Wiesław Dębski: Koniec z wygodnym życiem rządu

Chęć oddania głosu na drugą z partii tworzących koalicję rządową zadeklarowało ledwie 4% wyborców. PSL co prawda zyskał 1% głosów, ale nie przekroczył progu wyborczego i znalazłby się poza parlamentem.

Do sejmu nie dostałyby się także: SDPL i UPR z 1-procentowym poparciem oraz Samoobrona, LPR i Demokraci.pl - 0%. 1% ankietowanych chciałoby głosować na inną partię, a 11% jeszcze nie wie, na kogo odda swój głos.

Powyższe dane dotyczą ogółu społeczeństwa. W społeczności Internautów Platformę wybiera 38% ankietowanych (wzrost poparcia o 1%). Na PiS zaś chce głosować 25% użytkowników internetu (wzrost o 2%). SLD wybiera 14% Internautów (wzrost o 1%). PSL popiera 2% ankietowanych (bez zmian).

Utrzymują się wysokie notowania premiera

Utrzymują się wysokie notowania premiera. Pozytywną zmianę w postrzeganiu działań Donalda Tuska mogliśmy zaobserwować po tragedii pod Smoleńskiem. Z aprobatą o jego pracy wypowiada się obecnie 49% wyborców (bez zmian od ostatniego badania). Z kolei negatywnie o premierze wypowiada się 35% ankietowanych (spadek negatywnych wskazań o 3%).

Nieznacznie zmieniły się na korzyść notowania rządu. Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia 37% Polaków (bez zmian). Złe zdanie ma o rządzie 56% badanych (poprawa o 3 punkty procentowe).

Polacy wciąż są też bardziej niż przed katastrofą smoleńską wyrozumiali wobec parlamentarzystów. Jedna trzecia z nich (33%) pozytywnie wypowiada się o działaniach sejmu. Przed tragedią ledwo jedna piąta wyborców (22%) miała o sejmie dobre zdanie. Ilość ankietowanych negatywnie oceniających sejm z 59% w kwietniu zmniejszyła się do 47%.

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 6 lipca. Wyniki dla ogółu wyborców to prognozy budowane na podstawie badania reprezentatywnych prób ogólnopolskich. Realizacja badania, na podstawie którego prezentowane są wyniki dla populacji Internautów odbywa się w Internecie. Wielkość próby - 2.500 osób.

Joanna Stanisławska, Wirtualna Polska

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)