Trwa ładowanie...
d265oei

Kto ma szansę zastąpić Czarneckiego w PE? Pojawiło się pierwsze nazwisko

Ryszard Czarnecki został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jak informuje Polskie Radio, jego miejsce ma szansę zająć europoseł Zdzisław Krasnodębski. Jednak w tej sprawie wciąż trwają konsultacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący PE
Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący PE (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d265oei

Ryszard Czarnecki poniósł konsekwencje swoich słów. Za porównanie Róży Thun do "szmalcownika" stracił stanowisko w Parlamencie Europejskim. Według nieoficjalnych informacji Polskie Radia, wakat w unijnych strukturach ma uzupełnić Zdzisław Krasnodębski. Zanim do tego dojdzie, kandydaturę polityka musi zaakceptować cała grupa konserwatystów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

*Kim jest Krasnodębski? *

d265oei

Europoseł odpowiada za kwestie energetyczne w komisji przemysłu. Jest autorem raportu ws. przepisów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne Unii. Dokument został przyjęty w ubiegłym roku

Zdzisław Krasnodębski jest socjologiem, publicystą, profesorem Uniwersytetu w Bremie. W 2014 został członkiem rady programowej PiS. W tym samym roku zdobył mandat europosła z ramienia tej partii.

*Precedens w Parlamencie Europejskim *

W środę doszło do pierwszego w historii głosowania w PE za odwołaniem wiceprzewodniczącego. Za usunięciem Ryszarda Czarneckiego głosowało 447 europosłów, przeciw 196. 30 europosłów wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

d265oei

1 lutego Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że skieruje wniosek ws. odwołania Ryszarda Czarneckiego ze stanowiska wiceszefa PE pod głosowanie. Za opowiedziało się pięć z siedmiu frakcji PE: Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska.

Źródło: Polskie Radio

d265oei

Podziel się opinią

Share

d265oei

d265oei
Więcej tematów