ycipk-2h00u8

Kto ma szansę zastąpić Czarneckiego w PE? Pojawiło się pierwsze nazwisko

Ryszard Czarnecki został odwołany ze stanowiska wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Jak informuje Polskie Radio, jego miejsce ma szansę zająć europoseł Zdzisław Krasnodębski. Jednak w tej sprawie wciąż trwają konsultacje.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący PE
Ryszard Czarnecki, były wiceprzewodniczący PE (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
ycipk-2h00u8

Ryszard Czarnecki poniósł konsekwencje swoich słów. Za porównanie Róży Thun do "szmalcownika" stracił stanowisko w Parlamencie Europejskim. Według nieoficjalnych informacji Polskie Radia, wakat w unijnych strukturach ma uzupełnić Zdzisław Krasnodębski. Zanim do tego dojdzie, kandydaturę polityka musi zaakceptować cała grupa konserwatystów, do której należy Prawo i Sprawiedliwość.

*Kim jest Krasnodębski? *

ycipk-2h00u8

Europoseł odpowiada za kwestie energetyczne w komisji przemysłu. Jest autorem raportu ws. przepisów wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne Unii. Dokument został przyjęty w ubiegłym roku

Zdzisław Krasnodębski jest socjologiem, publicystą, profesorem Uniwersytetu w Bremie. W 2014 został członkiem rady programowej PiS. W tym samym roku zdobył mandat europosła z ramienia tej partii.

*Precedens w Parlamencie Europejskim *

W środę doszło do pierwszego w historii głosowania w PE za odwołaniem wiceprzewodniczącego. Za usunięciem Ryszarda Czarneckiego głosowało 447 europosłów, przeciw 196. 30 europosłów wstrzymało się od głosu. Głosowanie było tajne.

ycipk-2h00u8

1 lutego Konferencja Przewodniczących Parlamentu Europejskiego zdecydowała, że skieruje wniosek ws. odwołania Ryszarda Czarneckiego ze stanowiska wiceszefa PE pod głosowanie. Za opowiedziało się pięć z siedmiu frakcji PE: Europejska Partia Ludowa, Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów, Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy, Zieloni oraz Zjednoczona Lewica Europejska.

Źródło: Polskie Radio

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2h00u8

ycipk-2h00u8
ycipk-2h00u8