ŚwiatKto dostał złotą statuetkę?

Kto dostał złotą statuetkę?

Clint Eastwood dostał Oscara za reżyserię filmu "Za wszelką cenę". Ten sam film dostał też Oscara w kategorii głównej - jako najlepszy film. Hilary Swank dostała Oscara dla najlepszej aktorki za rolę w filmie "Za wszelką cenę" Clinta Eastwooda. Jamie Foxx otrzymał Oscara dla najlepszego aktora za kreację Raya Charlesa w filmie "Ray".

Kto dostał złotą statuetkę?
Źródło zdjęć: © AFP

28.02.2005 | aktual.: 28.02.2005 13:03

Obraz

To drugi Oscar dla Hilary Swank. Rola w "Nie czas na łzy" (1999) przyniosła jej liczne prestiżowe nagrody krytyków amerykańskich oraz Złoty Glob i statuetkę Oscara. Jamie Foxx dostał to wyróżnienie po raz pierwszy.

Cate Blanchett, za rolę Catherine Hepburn w filmie "Aviator" dostała Oscara za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Oscara dla aktora drugoplanowego otrzymał Morgan Freeman za rolę w "Za wszelką cenę" (7 nominacji). Oscara dla najlepszego długometrażowego filmu dokumentalnego otrzymał "Born into Brothels", wygrywając z "Super Size Me". Katharine Hepburn dostała Oscara cztery razy, Cate Blanchett kilkakrotnie nominowana była do Oscara, m.in. za rolę tytułową w filmie "Elizabeth".

"Born into Brothels" to opowieść o dzieciach wychowujących się w domach publicznych w Indiach. "Super Size Me" to kontrowersyjny dokument, którego bohater i reżyser poddaje się eksperymentowi dietetycznemu w fast foodach, co smutno się dla niego kończy.

7 nominacji przeciw 11

Najlepszym filmem nieanglojęzycznym został hiszpański obraz "W stronę morza".

Główny konkurent "Za wszelką cenę" - "Aviator" Martina Scorsese'a nominowany był aż w 11 kategoriach. Film Eastwooda - zaledwie w siedmiu. W dodatku już od kilku lat mówi się, że Martin Scorsese czeka na swojego Oscara, a "Aviator" był swego rodzaju okazją, żeby mu go przyznać. Film Scorsese'a dostał ostatecznie pięć Oscarów na 11 nominacji.

"Za wszelką cenę" Eastwooda zakończyło wieczór z czterema Oscarami na siedem nominacji. Film dostał nagrody w najważniejszych kategoriach - głównej i za reżyserię.

W tym roku Eastwood nominowany był do Oscara w trzech kategoriach - za produkcję, reżyserię i główną rolę w filmie "Za wszelką cenę". Podobna sytuacja zdarzyła się przy jego filmie "Bez przebaczenia" w 1992 roku. Za reżyserię filmu "Za wszelką cenę" Eastwood dostał już Złoty Glob.

"Siadajcie na dupach!"

Oscar dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego trafił do twórców filmu "Iniemamocni". Nominowane były też filmy "Shrek 2" oraz "Rybki z ferajny".

Po raz pierwszy Oscara dostała piosenka śpiewana po hiszpańsku - "Po drugiej stronie rzeki" - pochodząca z obrazu "Dzienniki motocyklowe". Podczas prezentacji tej piosenki wystąpił Antonio Banderas, a Salma Hayek przetłumaczyła fragment piosenki. Film "Dzienniki motocyklowe" opowiada o podróży po pustyniach i górach Ameryki Południowej, którą odbył młody Che Guevara. Film wyreżyserował Walter Salles.

Jan Kaczmarek dostał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel"; autorzy innego polskiego filmu nominowanego do Oscara - "Children of Leningradzky" - Andrzej Celiński i Hanna Polak nie otrzymali statuetki. W kategorii, w której był nominowany - najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny - zwyciężył film "Mighty Times: The Children's March".

Wieczór prowadził po raz pierwszy popularny czarnoskóry komik telewizyjny Chris Rock, znany z ostrych, prowokacyjnych dowcipów na pograniczu wulgarności. Siadajcie na dupach! - zaczął Rock swój monolog, ale potem unikał "czteroliterowych" słów, za to obficie okraszał konferansjerkę polityką i komentarzami na temat oddzielnych światów kulturowych, w jakich żyją biali i Murzyni w USA.

*Zobacz także fototemat: [ ]( *Oscary 2005

PEŁNA LISTA NAGRODZONYCH:

Najlepszy film: "Za wszelką cenę".

Najlepszy reżyser: Clint Eastwood ("Za wszelką cenę").

Najlepsza aktorka: Hilary Swank ("Za wszelką cenę").

Najlepszy aktor: Jamie Foxx ("Ray").

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Cate Blanchett ("Aviator").

Najlepszy aktor drugoplanowy: Morgan Freeman ("Za wszelką cenę").

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "W stronę morza" reż. Alejandro Amenabar (Hiszpania).

Najlepsza muzyka: Jan Kaczmarek ("Marzyciel").

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Born into Brothels".

Najlepsza piosenka: "Al Otro Lado Del Rio" ("Dzienniki motocyklowe").

Scenariusz adaptowany: Jim Taylor, Alexander Payne ("Bezdroża").

Scenariusz oryginalny: Charlie Kaufman ("Zakochany bez pamięci").

Długometrażowy film animowany: "Iniemamocni".

Zdjęcia: Robert Richardson ("Aviator")

Montaż: Thelma Schoonmaker ("Aviator")

Charakteryzacja: Bill Corso, Valli O'Reilly ("Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń").

Scenografia: Francesca LoSchiavo, Dante Ferretti ("Aviator")

Kostiumy: Sandy Powell ("Aviator")

Dźwięk: Scott Millan, Greg Orloff, Bob Beemer, Steve Cantamessa ("Ray")

Montaż Efektów Dźwiękowych: Randy Thom, Michael Silvers ("Iniemamocni")

Efekty Specjalne: John Frazier, Scott Stokdyk, Anthony LaMolinara, John Dykstra ("Spider-Man 2").

Animowany film krótkometrażowy: "Ryan" reż. Chris Landreth

Aktorski film krótkometrażowy: "Osa" reż. Andrea Arnold

Długometrażowy film dokumentalny: "Born into Brothels" reż. Zana Briski, Ross Kauffman

Krótkometrażowy film dokumentalny: "Mighty Times: The Children's March" reż. Bobby Houston, Robert Hudson

Nagroda za całokształt twórczości: Sidney Lumet.

Źródło artykułu:PAP
Zobacz także
Komentarze (0)