Trwa ładowanie...

Księżyc wywoła wielkie katastrofy na Ziemi?

Czy Księżyc, który zbliżył się do Ziemi może wywołać katastrofy? Zdaniem wielu internautów tak. Od kilku dni w cyfrowym świecie jest coraz głośniej o zjawisku perygeum.

Księżyc wywoła wielkie katastrofy na Ziemi?Źródło: AFP, fot: Jose Cabezas
d1ivneh
d1ivneh

Mowa o sytuacji, kiedy Księżyc jest bardzo blisko Ziemi. Można powiedzieć, że 19 marca Księżyc będzie prawie na wyciągnięcie ręki. Na pewno na... wyciągnięcie obiektywu w aparacie. Ta odległość wyniesie ok. 356,6 tys. km. To najbliżej od 19 lat! (średnio Księżyc oddalony jest od ziemi o 384,04 tys. km, zaś w momencie apogeum, czyli w chwili, kiedy jest najdalej, ta odległość wynosi ok. 406,7 tys. km).

Do perygeum dołączy pełnia Księżyca. Dokładnie o godz. 19.10 na naszym niebie Księżyc się zaokrągli. Jego tarcza będzie optycznie większa i bardzo jasna.

A co zdaniem internautów te zachwycające widoki mają ściągnąć na Ziemię? Jak przekonuje wielu astronomów, którzy szerzą wizje katastroficzne, podczas perygeum w przeszłości bardzo często dochodziło do tragicznych zdarzeń.

Mieszkańcy miasta Darwin w Australii pamiętają wigilię w 1974 r. Potężny cyklon zmiótł z powierzchni ziemi 70 procent domów. Zginęło 71 osób. Trzydzieści lat później trzęsienie ziemi wywołało dziesięciometrowe fale tsunami, które uderzyły w brzegi Indonezji.

d1ivneh

Jak to jest z tym Księżycem? Mamy się czego bać?

Rozmowa z Lechem Motyką, dyrektorem Planetarium Śląskiego

Czy Księżyc, który jest tak blisko ziemi może być przyczyną wielkich katastrof?

Jestem daleki od takich połączeń, gdy najmniejsza odległość Księżyca od Ziemi może wywoływać nieszczęścia. Mój pragmatyzm nie pozwala na takie połączenia.

To skąd te wszystkie informacje, które możemy znaleźć w internecie. Przecież daty wielkich katastrof często są zbliżone z perygeum?

Amatorzy astronomowie z wizją katastroficzną, upatrują w takim "superksiężycu" możliwości występowania na przykład trzęsień Ziemi, huraganów czy wybuchów wulkanów.

Zaś perygeum, połączone z pełnią Księżyca, wystąpi dopiero za osiem dni od tej daty, czyli dokładnie 19 marca. Mimo to wiele osób na zawsze połączy te dwa wydarzenia. Z wizjami podobnych katastrof jest tak, jak z wiarą w cuda. Jeden wierzy, a drugi nie. Niepodważalnych dowodów na wpływ perygeum nie ma.

To co jest pewne?

Pewne jest to, że odległość Księżyca oddziałuje na przypływy i odpływy wód oceanicznych. Na Bałtyku będzie je mało widać. Za to wzdłuż wybrzeży Francji różnica w poziomie wody może sięgać nawet kilku metrów. Najmocniej widać je, kiedy Księżyc jest w nowiu lub w pełni, tak jak 19 marca.

d1ivneh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ivneh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj