Trwa ładowanie...
dumzun0

Księża z Legionu Chrystusa wykorzystali seksualnie co najmniej 175 dzieci

175 ofiar pedofilskich czynów, z których aż jedną trzecią przypisano tylko jednemu księdzu. To wyniki wstrząsającego raportu z wewnętrznego śledztwa dotyczącego wpływowego katolickiego zgromadzenia Legion Chrystusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Echa skandalu w Legionie Christusa dotarły równeż do Polski.
Echa skandalu w Legionie Christusa dotarły równeż do Polski. (East News, Fot: Beata Zawrzel/REPORTER)
dumzun0
  • Są wyniki wewnętrznego dochodzenia w katolickim zgromadzeniu Legion Chrystusa
  • 33 księży i 71 seminarzystów organizacji dopuściło się pedofilii
  • Raport podsumowuje największy skandal seksualny w Kościele katolickim

Plagę seksualnego wykorzystywania, jakie trwało przez dekady w tym zgromadzeniu, uważa się za największy taki skandal w Kościele katolickim. Jego założyciel ks. Marcial Maciel Degollado okazał się seksualnym drapieżcą. Był oszustem i narkomanem, sprawcą przestępstw nawet wobec własnych dzieci.

Legion Chrystusa publikuje raport

Zgromadzenie Legion Chrystusa publicznie przeprosiło za popełnione przestępstwa. Według wewnętrznego śledztwa organizacji 33 księży i 71 seminarzystów z Legionu Chrystusa popełniło dopuściło się pedofilii wobec co najmniej 175 ofiar. Jedną trzecią ofiar przypisuje się właśnie ks. Degollado. Wśród nich 60 osób to chłopcy, molestowani w wieku 11-16 lat.

dumzun0

Ks. Degollado zmarł w 2008 roku nie ponosząc kary. Dopiero w 2010 roku Watykan przyznał, że dopuścił się "licznych przestępstw" i prowadził "życie pozbawione skrupułów".

Kardynał Angelo Sodano odchodzi w niesławie

Postępowanie wobec ks. Dedollado rozpoczęto w Watykanie jeszcze za czasów pontyfikatu Benedykta XVI. Tymczasem sygnały ze zgromadzenia napływały od kilkudziesięciu lat. Papież nakazał ks. Degollado życie w osamotnieniu i pokucie.

dumzun0

Raport z dochodzenia omawiają dziś światowe media. Wczoraj papież Franciszek przyjął rezygnację 92-letniego kardynała Angelo Sodano z funkcji dziekana Kolegium Kardynalskiego. Hierarcha oskarżany był o to, że przez dekady blokował próby wszczęcia postępowania kościelnego, mającego wyjaśnić skandal w zgromadzeniu Legion Chrystusa.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dumzun0

Podziel się opinią

Share

dumzun0

dumzun0
Więcej tematów