ŚwiatKsiążę Karol zwiedził krakowski Kazimierz

Książę Karol zwiedził krakowski Kazimierz

Brytyjski następca tronu odwiedził Stary Cmentarz Żydowski Remuh (PAP/Jacek Bednarczyk)
W drugim dniu wizyty w Krakowie brytyjski następca tronu Książę Walii Karol zwiedził w czwartek przed południem żydowską dzielnicę Kazimierz i w kawiarni Alef spotkał się z przedstawicielami Gminy Żydowskiej.

Książę Karol zwiedził odnowione synagogi Tempel i Remuh oraz Stary Cmentarz Żydowski Remuh, założony w połowie XVI wieku i odbudowany w 1959 r. Na cmentarzu tym znajduje się grób uczonego talmudysty rabina Mojżesza Iserlessa, zwanego Remuh i uznawanego przez Żydów za cudotwórcę, do którego pielgrzymują i składają na jego grobie karteczki z prośbami.

Książę Karol zwiedzał dzielnicę żydowską w towarzystwie m.in. prof. Tadeusza Chrzanowskiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa i przewodniczącego Gminy Żydowskiej Tadeusza Jakubowicza.

Kiedy brytyjski następca tronu wyszedł z cmentarza powitała go grupa krakowian. Książę przywitał się z ludźmi i chwilę z nimi rozmawiał. Wy w tej chwili powinniście być w szkole. Co, nie ma egzaminów? - dopytywał się żartobliwie uczniów.

W Cafe Alef przy ul. Szerokiej na Kazimierzu książę Karol spotkał się z przedstawicielami Gminy Żydowskiej m.in. z Włodzimierzem Steinem, Ryszardem Orowskim, Tadeuszem Jakubowiczem i jego córką.

Brytyjski następca tronu pytał o historię Krakowa i o to, dlaczego miasto nie zostało podczas wojny zburzone. Zgromadzeni przy stoliku odpowiedzieli mu, że miasto ocalało dzięki gen. Koniewowi i szybkiemu wejściu wojsk radzieckich.

Książe Karol pytał także o losy wojenne krakowskich Żydów i o to, dlaczego na Kazimierzu jest tak mało młodzieży. Jestem optymistą i myślę, że za jakiś czas i młodzi do nas dołączą. To byłaby moja wielka satysfakcja - powiedział mu przewodniczący Gminy Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz. Trzeba wnukom pomagać i uczyć ich tradycji - odparł Karol. Książę żałował, że w synagodze Tempel nie mógł posłuchać śpiewu kantora.

Książę był tak pochłonięty rozmową, że nie spróbował ani tortu orzechowego ani sernika "pascha", który podano w kawiarni Alef. Wypił jedynie sok porzeczkowy.

Kawiarnia Alef powstała w 1993 roku, a jej uroczystego otwarcia dokonał Steven Spielberg, który kręcił w niej sceny do swojego filmu "Lista Schindlera".

Początki żydowskiej dzielnicy Kazimierz sięgają XIV wieku, kiedy król Kazimierz Wielki powołał do życia miasto Kazimierz pod Krakowem. Pod koniec XV wieku w jego części powstała dzielnica żydowska. Podczas II wojny światowej Niemcy wywieźli całą ludność żydowską do obozów koncentracyjnych.

Po zniszczeniach wojennych dzielnica podupadła, dopiero od kilku lat wzrasta jej znaczenie. Obecnie odbudowana dzielnica stała się atrakcją turystyczną Krakowa, ośrodkiem życia kulturalnego.

Na początku II wojny światowej społeczność żydowska w Krakowie liczyła 64 tys. osób, po wojnie spadła do 6 tys. Obecnie Gmina Żydowska liczy 186 osób.(miz)

karolkazimierzwielka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)