Trwa ładowanie...
dys2591

Ksiądz z Papieskiej Komisji: pokonać zmowę milczenia ws. pedofilii w Kościele

W sprawie pedofilii Kościół musi przezwyciężyć "dawną praktykę zmowy milczenia" i zacząć od słuchania ofiar - uważa ksiądz Humberto Miguel Yanez, współpracownik papieża Franciszka powołany przez niego do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Duchowny zaznacza, że dzisiaj wiadomo, "że z tej patologii nie można się wyleczyć".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Papież Franciszek nie ma wątpliwości wobec powagi pedofilii
Papież Franciszek nie ma wątpliwości wobec powagi pedofilii (AFP, Fot: VINCENZO PINTO)
dys2591

W wypowiedzi dla włoskiej agencji Ansa argentyński jezuita z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie zwrócił uwagę na wymóg współpracy strony kościelnej ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.

- To jednoznaczna rekomendacja - podkreślił ksiądz Yanez. Współpracował on z kardynałem Jorge Bergoglio w latach jego posługi w Buenos Aires, a przed dwoma laty był relatorem na pierwszym w historii Kościoła wielkim ogólnoświatowym sympozjum na temat pedofilii, zorganizowanym na Uniwersytecie Gregoriańskim.

- Benedykt XVI otworzył drogę zerowej tolerancji wobec pedofilii - zauważył argentyński teolog moralny. Dodał, że Franciszek "z determinacją podąża po tej ścieżce", zaznaczając że obecny papież "nie ma żadnych wątpliwości wobec powagi pedofilii".

dys2591

- Rozmawiałem z papieżem i widziałem jego prawdziwą troskę, jego determinację, by w sprawie nadużyć poszukiwano prawdy i pogłębiono zasady wskazane przez Benedykta XVI. Ma jasną wolę co do tego - oświadczył ksiądz Humberto Miguel Yanez.

Mówiąc o zadaniach powołanej przez papieża komisji do walki z pedofilią - pierwszej takiej w Watykanie - zaznaczył, że będzie ona m.in. pomagać tym episkopatom, które nie opracowały jeszcze metod postępowania wobec przypadków nadużyć. Yanez zwrócił uwagę na konieczność studiowania legislacji w każdym kraju.

Jako priorytet wskazał konieczność słuchania ofiar pedofilii. - Nie zawsze tak było. Przez zbyt długi czas czuły one niesłusznie, że są obciążone winą, której nie mają - dodał.

- Musimy przyznać, że prowadzono błędną politykę, na przykład przez nieznajomość problemu i to nie tylko wewnątrz Kościoła, lecz generalnie. Były przypadki, gdy biskupi wysyłali księży na terapię, a potem myśleli, że już są oni wyleczeni i odsyłali ich z powrotem do diecezji. Dzisiaj wiadomo, że z tej patologii nie można się wyleczyć - podkreślił ksiądz Yanez.

Jak powiedział, "w przeszłości była praktyka zmowy milczenia, a niestety mentalność nie zmienia się w ciągu 10 lat". - Trzeba czasu, ale nie możemy go też tracić - zaznaczył członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.

W jej skład Franciszek mianował w sobotę również byłą premier i byłą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannę Suchocką.

dys2591

Podziel się opinią

Share
dys2591
dys2591
Więcej tematów