Trwa ładowanie...

Ksiądz na mszy informuje, kto ile dał po kolędzie. Wyczytuje nazwiska i kwoty

Ksiądz na niedzielnej mszy świętej w jednej z lubelskich parafii wylicza z ambony, ile poszczególni parafianie ofiarowali na kościół podczas kolędy. Podaje ich nazwiska oraz kwoty włożone do koperty. Nie wszystkim spodobał się ten pomysł. Proboszcz wskazuje - "to 30-letnia tradycja".

Ksiądz na mszy informuje, kto ile dał po kolędzie. Wyczytuje nazwiska i kwotyŹródło: East News, fot: Adam STASKIEWICZ
dc8x59z

Zdecydowana większość Polaków, którzy przyjmują księdza z wizytą duszpasterską, przekazuje datek. Najczęściej jest to kwota między 50 a 100 zł. Pieniądze ksiądz otrzymuje w kopercie.

W parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Białopolu (woj. lubelskie) ksiądz podczas niedzielnej mszy świętej wylicza z ambony ile poszczególni parafianie ofiarowali na kościół podczas kolędy. Nie wszystkim się to podoba.

- Znam osoby, które ledwo było stać na wysupłanie 20 zł. Wyobrażam sobie jak było im przykro, kiedy były wymieniane wśród tych, którzy ofiarowali 100 lub więcej. To, ile kto daje, powinno pozostać sprawą jego sumienia - mówi "Dziennikowi Wschodniemu" mieszkanka Białopola. Inny mieszkaniec nie widzi w tym problemu. Wskazuje, że zawsze można księdza poprosić, aby nie jego nazwisko nie było wyczytane.

dc8x59z

"30-letnia tradycja"

- Chodziłem we wtorek po kolędzie i tylko jedna osoba poprosiła mnie, abym podczas mszy nie wyczytywał jej nazwiska - mówi portalowi ks. Henryk Borzęcki, proboszcz parafii p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Białopolu. Okazuje się, że ksiądz robi to od lat. - Wszyscy pozostali, zgodnie z miejscową, już 30-letnią tradycją, nie mieli nic przeciwko temu - dodaje.

Część parafian wskazywała, że takie działanie może łamać rozporządzenie o ochronie danych osobowych. W tej sprawie głos zabrał Kościelny Inspektor Ochrony Danych, ks. Piotr Kroczek. Według niego proboszcz nie łamie prawa. - W przedstawionej sytuacji przetwarzanie danych osobowych miało miejsce podczas sprawowania mszy świętej i w związku z czynnościami duszpasterskimi, którymi jest wizyta duszpasterska - tłumaczy.

I dodaje, że jest to znany, wieloletni zwyczaj tej wspólnoty parafialnej. Oznacza to, że osoba, która podczas kolędy składa ofiarę, jest świadoma tej praktyki i może zgłosić proboszczowi brak zgody na ujawnianie swoich danych.

Kolęda "na dwie koperty"

To już kolejna parafia, w której kolęda budzi emocje. W ubiegłym tygodniu opisywaliśmy przypadek parafii, w której ksiądz przyjmuje po kolędzie dwie koperty. Ta dodatkowa to datek na budowę sanktuarium.

dc8x59z

- Ludzie normalnie składają się co jakiś czas - mówił nam pan Andrzej, który należy do parafii. Dodaje, że parafianie przy okazji kolędy przekazywali pieniądze do koperty, zakładając, że składają się tym samym na budowę kościoła. - Ja tak też myślałem. Tymczasem na chwilę przed wizytą duszpasterską żona mi mówi, że ksiądz chce dwóch kopert. No i oczywiście się posprzeczaliśmy trochę. Ale poszedłem na mszę kilka dni później i usłyszałem to samo. Jestem oburzony - mówi pan Andrzej.

I dodaje, że parafia generalnie przyjmuje, że koperta na kolędzie nie jest obowiązkowa. - Ale już na ogłoszeniach, jak widać, zakłada, że koperta jest i że można jeszcze dać dodatkową opisaną "na budowę kościoła" - dodaje.

Pan Andrzej gościł już księdza na kolędzie. Opowiada: - Ksiądz teatralnie starał się uciec, udając, że nie oczekuje wcale tych datków. Więc musiałem go gonić z tymi kopertami. To zawsze tak wygląda - mówi pan Andrzej.

Źródło: Dziennik Wschodni

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dc8x59z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc8x59z
Więcej tematów