Trwa ładowanie...

Ksiądz musiał usunąć z internetu statystykę. Był słaby wynik kolędowania

Kolęda 2020 i odwiedziny duszpasterskie w domach Polaków trwają już w najlepsze. Nie wszędzie jednak duchowni witani są z serdecznością. Pierwszy duchowny opublikował zasmucającą go statystykę. Tylko co trzecie drzwi były dla niego otwarte.

Share
Ksiądz musiał usunąć z internetu statystykę. Był słaby wynik kolędowaniaŹródło: East News, fot: Robert Stachnik/REPORTER
d4kijt9

Duchowny z diecezji opolskiej poinformował o rozczarowujących wrażeniach z Kolędy 2020. Okazało się, że na ponad 600 domostw drzwi otworzyła kapłanowi co trzecia rodzina. Jak dowiaduje się WP, w tej sprawie doszło do pierwszego sporu w sprawie publikowania przez księży sprawozdań "z chodzenia po kolędzie".

- Zostałem poproszony przez przełożonych o usunięcie informacji z Facebooka. Mam nie komentować w ten sposób spraw Kościoła - zwierza się duchowny i kończy rozmowę.

Kolęda 2020. Księża napotykają na zamknięte drzwi

Sprawozdania z kolędy wiele mówią o religijności wspólnot parafialnych, a przypomnijmy, że Kościół katolicki boryka się ze spadkiem zainteresowania praktykami religijnymi.

Zobacz też: Katastrofa ukraińskiego samolotu. Zobacz nagranie z radaru

Według danych Katolickiej Agencji Informacyjnej w ubiegłym roku połowa Polaków przyjęła księdza po kolędzie. To jednak duże uogólnienie, statystyki z poszczególnych parafii bardzo się różnią. W małych, wiejskich parafiach mało kto ośmieli się zamknąć drzwi przed kapłanem i tam odsetek rodzin przyjmujących księdza dochodzi do 90 proc. (tak jest we wsi Trzemżal woj. wielkopolskie).

d4kijt9

W miejskich parafiach niekiedy większość drzwi pozostaje zamknięta. Tak było w poprzednim roku w warszawskiej dzielnicy Mokotów, gdzie księdza po kolędzie przyjęło zaledwie 24 proc. rodzin. Na prawie 7 tys. odwiedzonych domostw, 4700 było zamkniętych na głucho, a w 467 przypadkach duchownym wprost odmówiono wizyty w mieszkaniu. Parafia również usunęła to sprawozdanie ze swoich stron internetowych.

Ile dać do koperty? Pojawia się nowa tradycja

Tematem, który podczas kolędy wzbudza najwięcej emocji jest kwestia, ile dawać księdzu w kopercie. Wokół spraw materialnych parafii pojawia się nowe zjawisko. - Coraz więcej proboszczów podczas kolędy publikuje przejrzyste informacje o finansach wspólnoty. Ta słynna już koperta staje się datkiem na konkretny cel - zwierza się ksiądz z parafii pod Katowicami.

- Mam świadomość, że niełatwo się dziś żyje, a mimo to moi parafianie potrafią się dzielić. Każdemu, kto pyta o finanse, mogę wytłumaczyć, że dzięki ofiarom kolędowym płacę za zużycie prądu i gazu. W grudniu i styczniu to 7 tys. zł. Otwarcie mówię, że płacimy wynagrodzenie, ZUS i podatek za osoby zatrudnione w parafii do pomocy - opowiada dalej.

W planach inwestycji jest wymiana oświetlenia i nagłośnienia w kościele. Duchowny podkreśla, że roczny budżet jego parafii to 300 tys. zł. W całości jest finansowy z ofiar 2800 parafian. Podczas kolędy nie spotkał się z przejawami nieżyczliwości.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d4kijt9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4kijt9
d4kijt9
Więcej tematów