Trwa ładowanie...
19-12-2010 16:05

Ks. Józef Guzdek nowym biskupem polowym Wojska Polskiego

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie odbył się uroczysty ingres biskupa polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka. Na biskupa polowego został on mianowany 4 grudnia przez papieża Benedykta XVI.

Ks. Józef Guzdek nowym biskupem polowym Wojska PolskiegoŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3eh4nb
d3eh4nb

Nowy biskup polowy tym samym w sposób formalny objął władzę nad diecezją wojskową po swym poprzedniku biskupie polowym gen. Tadeuszu Płoskim, który 10 kwietnia zginął w katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, udając się na obchody 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Przed uroczystą mszą św. bp Guzdek pomodlił się przy grobie biskupa gen. Tadeusza Płoskiego.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore odczytał przed mszą ingresową bullę papieża Benedykta XVI o nominacji bp. Guzdka.

Zgodnie z zaleceniem Kodeksu Prawa Kanonicznego, kanclerz Kurii Polowej ks. komdr Leon Szot odczytał protokół z objęcia rządów przez bpa Józef Guzdka w Diecezji Polowej. Dokument został podpisany przez wszystkich członków Kolegium Konsultorów Ordynariatu Polowego.

d3eh4nb

Nuncjusz abp Migliore wręczył nowemu biskupowi polowemu pastorał, który jest znakiem przekazania władzy rządzenia nad powierzonym mu Kościołem Wojskowym.

W homilii bp Guzdek podkreślił, że pod sztandarem Ewangelii, a także wojskowym sztandarem z orłem i hasłem "Bóg, Honor, Ojczyzna" jest miejsce dla nas wszystkich.

- Wchodząc dzisiaj do katedry polowej, podejmuję dzieło moich wielkich poprzedników: abp. Stanisława Galla, abp. Józefa Gawliny, abp. Sławoja Leszka Głódzia i bp. Tadeusza Płoskiego. Przychodzę jako wasz biskup posłany przez Ojca Świętego Benedykta XVI - mówił bp Guzdek. Zapowiedział, że chce być blisko żołnierzy, w codziennej służbie, w trudzie rozwiązywania problemów i zdobywania umiejętności, a także blisko żołnierskich rodzin.

Minister obrony narodowej Bogdan Klich powiedział, że z prawdziwą satysfakcją przyjął decyzję Stolicy Apostolskiej o powołaniu bpa Guzdka na "niezmiernie odpowiedzialne stanowisko w Wojsku Polskim". Dodał, że po raz pierwszy w historii Ordynariatu Polowego zwierzchnictwo nad nim obejmuje kapłan, który nie miał wcześniej związku z wojskiem. - Obejmuje kierownictwo i przewodnictwo Ordynariatu Polowego, który ma misję do spełnienia dla żołnierzy, wśród żołnierzy i dla ich rodzin. To swoiste zderzenie pierwiastka wojskowego i tego świętego czynnika cywilnego na pewno zrodzi dla wojska, dla żołnierzy i ich rodzin nowe wartości - mówił szef MON.

d3eh4nb

Klich zaznaczył, że najważniejszą rzeczą w wojsku jest "kształtowanie postaw". Za to - jak mówił - są odpowiedzialni wojskowi dowódcy i oficerowie wychowawcy, ale także kapelani. Wyzwaniem dla Ordynariatu Polowego jest też kształtowanie postaw patriotycznych u żołnierzy. - Kapelani muszą rozmawiać o patriotyzmie w kontekście służby i odpowiedzialności. Muszą rozmawiać o etosie wojskowym - wskazywał Klich.

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił z kolei, że wojsko potrzebuje spójnego i jasnego systemu wartości. Dodał, że Kościół krakowski dobrze przygotował biskupa Guzdka do tej nowej służby pod względem duchowym i intelektualnym.

W uroczystości tej uczestniczyli m.in.: prezydent Bronisław Komorowski, prymas-senior kard. Józef Glemp, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, przedstawiciele Sejmu i Senatu, Kancelarii Premiera, Ministerstwa Obrony Narodowej, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, żołnierze wszystkich formacji wojskowych, a także kapelani wojskowi Kościoła prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego.

Po mszy św. nowego biskupa polowego na Placu Krasińskich przed Pomnikiem Powstania Warszawskiego powitała Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Bp Guzdek oddał hołd sztandarowi wojskowemu i złożył wieniec przed pomnikiem.

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj