Trwa ładowanie...

Ks. Adam Boniecki obejrzał film Tomasza Sekielskiego

Ks. Adam Boniecki odniósł się do przypadku pedofilii w jego zakonie, o którym opowiedziano w dokumencie "Tylko nie mów nikomu". Jako generał zakonu marianów w latach 1993-99 zetknął się z zarzutami wobec byłego kustosza Lichenia. Kiedyś "wpłynęło inne oskarżenie" - ujawnił.

Ks. Adam Boniecki obejrzał film Tomasza SekielskiegoŹródło: PAP, fot: Maciej Kulczyński
d1xvsgm
d1xvsgm

"Co chwila ktoś pyta: "Widziałeś film Sekielskich?”. Tak, byłem wśród pierwszych pięciu i pół miliona widzów" - napisał w komentarzu dla "Tygodnika Powszechnego" ks. Adam Boniecki.

Widziałeś film Tomasza Sekielskiego? Dołącz do naszej akcji na Facebooku.

Duchowny przyznał, że odczuł "smutek, wstyd i żal". "Czy film jest bezstronny? Bez wątpienia nie jest – i całe szczęście. Bo jest po stronie ofiar" - stwierdził.

I przyznał, że jako generał zakonu marianów miał problemy z kustoszem Lichenia, którego wątek pojawił się w filmie "Tylko nie mów nikomu".

Sekielski o "Tylko nie mów nikomu": "Będzie nawalanka polityczna wokół tego filmu"

Ks. Adam Boniecki wyjaśnia sprawę byłego kustosza Lichenia

"Sprawdziłem teraz: kiedy byłem generałem zakonu, ani do mnie, ani do prowincjała nie wpłynęła żadna informacja o nadużyciach księdza kustosza wobec nieletnich. Wpłynęło inne oskarżenie, które nie dotyczyło nieletnich – chodziło o molestowanie dorosłego mężczyzny" - wyjaśnił.

d1xvsgm

Sprawa była trudna do udowodnienia bo pokrzywdzony nie chciał wnieść formalnego oskarżenia. "Dramatyczne rozmowy nie dały rezultatu. W żaden sposób nie można było kustoszowi winy udowodnić. Rozmawiałem z nim" - zapewnił ks. Boniecki. I dodał, że Eugeniusz M. "wszystkiemu zaprzeczył" i "żalił się, że jest ofiarą oszczerstw".

Ostatecznie kustosz został zdjęty z urzędu, wycofano go również z duszpasterstwa. "Doświadczyłem wówczas, jak trudno było w tego rodzaju sprawach udowodnić winę. Wtedy. Dziś to się zmienia" - zaznaczył ks. Boniecki.

Źródło: tygodnikpowszechny.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1xvsgm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1xvsgm
Więcej tematów