WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
komiks
08-09-2006 (13:45)

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski dla Grzegorza Rosińskiego

Jeden z najpopularniejszych rysowników
komiksu europejskiego Grzegorz Rosiński otrzymał z rąk ambasadora
RP w Bernie - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitne
osiągnięcia artystyczne i zasługi dla kultury polskiej -
poinformował attache ds. kultury i nauki Jarosław
Bajaczyk.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Rosiński urodzony w Stalowej Woli, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Zaczynał od ilustrowania okładek płytowych, podręczników i książek dla dzieci. Jednak prawdziwą renomę przyniosło mu rysowanie komiksów. Jest autorem rysunków do komiksów z serii: "Kapitan Żbik", "Pilot Śmigłowca", "Legendarna historia Polski". W 1976 roku Rosiński został kierownikiem artystycznym magazynu "Relax".

W połowie lat 70 artysta wyjechał do Belgii, gdzie współpracował z takimi magazynami jak "Trombone illustre", "Tintin", "Spirou". W tym samym okresie poznał Jeana Van Hamme'a, co zaowocowało powstaniem serii komiksowej "Thorgal", która stała się europejskim przebojem. Na początku lat osiemdziesiątych artysta stworzył nową postać komiksową Yansa.

Po wprowadzeniu stanu wojennego rysownik wyjechał na stałe z Polski. W 1986 roku razem Van Hammem stworzył kolejny komiks "Szninkiel". W kolejnych latach powstały także: "Skarga Utraconych Ziem", "Western", "Zemsta hrabiego Skarbka".

WP

Rosiński jest laureatem wielu nagród m.in. nagrody Saint - Micheal za najlepszy realistyczny komiks.

Obecnie artysta mieszka w Szwajcarii.

Polub WP Wiadomości
WP
WP