ŚwiatKrzysztof Lisek (PO) nie będzie się ponownie ubiegał o mandat europosła

Krzysztof Lisek (PO) nie będzie się ponownie ubiegał o mandat europosła

Europoseł PO Krzysztof Lisek zrezygnował ze startu w majowych wyborach do PE. Ma to związek z wyrokiem, jaki przed miesiącem zapadł przed gdańskim Sądem Okręgowym. Lisek został nieprawomocnie skazany na 2,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata za przestępstwa gospodarcze.

12.03.2014 | aktual.: 12.03.2014 11:08

Lisek - jak podała w środę "Rzeczpospolita" - był oskarżony o działanie na szkodę Polskiego Stowarzyszenia Kart Młodzieżowych (PSKM), w wyniku którego została wyrządzona krzywda majątkowa, w wysokości przekraczającej 2,7 mln zł, jak również podawanie nierzetelnych danych zawartych w sprawozdaniach finansowych tej firmy. Kolejny zarzut mu stawiany, związany jest ze zwlekaniem udzielenia sądowi informacji na temat upadłości spółki handlowej Campus z Elbląga. Krzysztof L. piastował stanowisko prezesa w obu tych firmach.

Lisek zapowiedział w środowej rozmowie z PAP, że ma zamiar odwołać się od wyroku. Podkreślił przy tym, że gdański sąd uniewinnił go od większości zarzutów. "Reszta w ręku sądu apelacyjnego. W sytuacji jednak, w której moje sprawy prawne nie są w sposób dla mnie pozytywny rozwiązane, nie mogę kandydować. To jest oczywiste" - zaznaczył europoseł.

Lisek nie podjął jeszcze decyzji, czym będzie się zajmować po zakończeniu obecnej kadencji europarlamentu. "Na razie się nad tym nie zastanawiam, kadencja Parlamentu Europejskiego jeszcze trwa, pracujemy do początku lipca, a potem zobaczymy" - powiedział polityk PO.

Marszałek Sejmu i pierwsza wiceprzewodnicząca PO Ewa Kopacz zapewniła w środę, że Lisek w swym okręgu wyborczym (Warmia, Mazury, Podlasie) będzie miał "godnych następców". Jak dodał, Lisek - mimo zapowiedzi złożenia apelacji - zrezygnował ze startu w wyborach, by "nie stawiać Platformy Obywatelskiej w niezręcznej sytuacji podczas kampanii".

Rada Regionu Podlaskiego PO przyjęła w poniedziałek listę kandydatów do PE z okręgu obejmującego województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie. Znaleźli się na niej b. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, a także poseł PO, były reprezentacyjny siatkarz Paweł Papke. Nieoficjalnie wiadomo, że na "jedynce" znajdzie się Kudrycka.

Na liście znaleźli się także (w kolejności alfabetycznej): Monika Cwalińska - kierowniczka MOPS-u w Rucianem-Nidzie, Bernadeta Hordejuk z Iławy - radna sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, sekretarz powiatu Białystok PO Robert Jóźwiak, Cezary Kisiel - znany z działalności w społecznym komitecie obrony obwodnicy Łomży, obecnie poseł, Mikołaj Mantur - starosta siemiatycki, Anna Naszkiewicz - przewodnicząca suwalskiej PO i szefowa Agencji Rozwoju Regionalnego "Ares", starosta ełcki Krzysztof Piłat oraz szef delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Elblągu Jerzy Wcisła.

Do 15 marca władze lokalne PO mają przedstawić Zarządowi Krajowemu partii wstępne propozycje kandydatów do PE - ten z kolei ustali ostateczny kształt list wyborczych, które następnie zatwierdzi 22 marca Rada Krajowa PO.

Lisek, z wykształcenia lekarz, z zawodu przedsiębiorca, w europarlamencie zasiada pierwszą kadencję. Wcześniej był posłem V i VI kadencji. W latach 2007-2009 kierował sejmową Komisją Spraw zagranicznych. W Platformie Obywatelskiej jest od początku jej istnienia; wcześniej należał Kongresu Liberalno-Demokratycznego i Unii Wolności. W latach 80-tych był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów; w latach 1991-1993 pełnił funkcję przewodniczącego tej organizacji.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)