Trwa ładowanie...

Krzyczeli do studentów: wy k...a je...e Turki zniknijcie. Wyrok: 1,5 roku pozbawienia wolności i prace społeczne

Na kary 1,5 roku pozbawienia wolności skazał sąd w Bydgoszczy Daniela P. i Łukasz W., którzy trzy miesiące temu w tramwaju zaatakowali na tle narodowościowym grupę zagranicznych studentów - pięcioro Turków i Bułgara. Obaj dobrowolnie podali się karze.

Share
Krzyczeli do studentów: wy k...a je...e Turki zniknijcie. Wyrok: 1,5 roku pozbawienia wolności i prace społeczne
Źródło: Policja
d3kmc8x

Do zdarzenia doszło 1 grudnia 2016 r. pod wieczór w tramwaju w Bydgoszczy. Daniel P. i Łukasz W. zaatakowali zagranicznych studentów, którzy w ramach programu Erasmus kształcili się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wyzywali i szarpali studentów, w wulgarny sposób nawoływali, aby wracali co kraju. - W k...a je...e Turki, zniknijcie! - takie m.in. okrzyki słyszeli pasażerowi tramwaju.

Motorniczy zatrzymał tramwaj pomiędzy przystankami i wezwał policję, która zatrzymała napastników. Całe zajście telefonem komórkowym sfilmowała jedna z pasażerek.

d3kmc8x

W śledztwie mężczyznom zarzucono "stosowanie przemocy wobec grupy osób i gróźb wobec grupy osób z powodu przynależności narodowej" i "znieważenia grupy osób z powodu przynależności narodowej". Za pierwsze przestępstwo Kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, a za drugie - do trzech lat pozbawienia wolności.

Daniel W. i Łukasz W. przyznali się do zarzutów, wyrazili żal i złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze 1,5 roku ograniczenia wolności, co oznacza prace społeczne przez ten okres po 40 godzin miesięcznie. Prokurator to zaakceptował.

Sąd Okręgowy również zgodził się na dobrowolne podanie się karze i wymierzył obu mężczyznom kary po 1,5 roku ograniczenia wolności, a także zobowiązał do wpłaty po 2,5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Skazani będą musieli też przeprosić pisemnie pokrzywdzonych studentów zagranicznych i pokryć koszty procesu.

Coraz więcej mowy nienawiści w mediach i na ulicy

– W ostatnich dwóch latach kontakt Polaków z mową nienawiści dramatycznie wzrósł. Czterech na pięciu młodych Polaków ma stały kontakt z antymuzułmańską mową nienawiści. Bardzo często spotykają się też z wypowiedziami, które obrażają Żydów, czy osoby homoseksualne. Młodzież spotyka się z takimi wypowiedziami głównie w internecie, osoby dorosłe w telewizji – mówi Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Organizacja we współpracy z Fundacja Batorego, które zostały zaprezentowane 27 lutego na spotkaniu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

d3kmc8x

Mowa nienawiści, z którą spotykają się młodzież i dorośli, najczęściej skierowana jest do uchodźców oraz gejów, najrzadziej zaś do Ukraińców. Badani deklarowali też częsty kontakt z nienawistnymi wypowiedziami skierowanymi przeciw wyznawcom islamu, Romom i osobom czarnoskórym. Rzadziej w stosunku do feministek i osób transseksualnych.

95,6% Polaków spotyka się z mową nienawiści w internecie, 75% podczas rozmów i około 68% w miejscach publicznych - wynika z badań.

d3kmc8x

Podziel się opinią

Share
d3kmc8x
d3kmc8x
Więcej tematów