Trwa ładowanie...

Krzyczeli do studentów: wy k...a je...e Turki zniknijcie. Wyrok: 1,5 roku pozbawienia wolności i prace społeczne

Na kary 1,5 roku pozbawienia wolności skazał sąd w Bydgoszczy Daniela P. i Łukasz W., którzy trzy miesiące temu w tramwaju zaatakowali na tle narodowościowym grupę zagranicznych studentów - pięcioro Turków i Bułgara. Obaj dobrowolnie podali się karze.

Krzyczeli do studentów: wy k...a je...e Turki zniknijcie. Wyrok: 1,5 roku pozbawienia wolności i prace społeczneŹródło: Policja
d1eup9x
d1eup9x

Do zdarzenia doszło 1 grudnia 2016 r. pod wieczór w tramwaju w Bydgoszczy. Daniel P. i Łukasz W. zaatakowali zagranicznych studentów, którzy w ramach programu Erasmus kształcili się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Wyzywali i szarpali studentów, w wulgarny sposób nawoływali, aby wracali co kraju. - W k...a je...e Turki, zniknijcie! - takie m.in. okrzyki słyszeli pasażerowi tramwaju.

Motorniczy zatrzymał tramwaj pomiędzy przystankami i wezwał policję, która zatrzymała napastników. Całe zajście telefonem komórkowym sfilmowała jedna z pasażerek.

W śledztwie mężczyznom zarzucono "stosowanie przemocy wobec grupy osób i gróźb wobec grupy osób z powodu przynależności narodowej" i "znieważenia grupy osób z powodu przynależności narodowej". Za pierwsze przestępstwo Kodeks karny przewiduje od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności, a za drugie - do trzech lat pozbawienia wolności.

Daniel W. i Łukasz W. przyznali się do zarzutów, wyrazili żal i złożyli wniosek o dobrowolne poddanie się karze 1,5 roku ograniczenia wolności, co oznacza prace społeczne przez ten okres po 40 godzin miesięcznie. Prokurator to zaakceptował.

d1eup9x

Sąd Okręgowy również zgodził się na dobrowolne podanie się karze i wymierzył obu mężczyznom kary po 1,5 roku ograniczenia wolności, a także zobowiązał do wpłaty po 2,5 tys. zł na fundusz pomocy pokrzywdzonym. Skazani będą musieli też przeprosić pisemnie pokrzywdzonych studentów zagranicznych i pokryć koszty procesu.

Coraz więcej mowy nienawiści w mediach i na ulicy

– W ostatnich dwóch latach kontakt Polaków z mową nienawiści dramatycznie wzrósł. Czterech na pięciu młodych Polaków ma stały kontakt z antymuzułmańską mową nienawiści. Bardzo często spotykają się też z wypowiedziami, które obrażają Żydów, czy osoby homoseksualne. Młodzież spotyka się z takimi wypowiedziami głównie w internecie, osoby dorosłe w telewizji – mówi Michał Bilewicz z Centrum Badań nad Uprzedzeniami. Organizacja we współpracy z Fundacja Batorego, które zostały zaprezentowane 27 lutego na spotkaniu w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Mowa nienawiści, z którą spotykają się młodzież i dorośli, najczęściej skierowana jest do uchodźców oraz gejów, najrzadziej zaś do Ukraińców. Badani deklarowali też częsty kontakt z nienawistnymi wypowiedziami skierowanymi przeciw wyznawcom islamu, Romom i osobom czarnoskórym. Rzadziej w stosunku do feministek i osób transseksualnych.

95,6% Polaków spotyka się z mową nienawiści w internecie, 75% podczas rozmów i około 68% w miejscach publicznych - wynika z badań.

d1eup9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1eup9x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj