Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Najnowszy komunikat Straży Granicznej
Straż Graniczna przekazała najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze poinformowali o 398 próbach jej przekroczenia.
Straż Graniczna zakomunikowała w mediach społecznościowych, że w sobotę 2 października funkcjonariusze odnotowali 398 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.
Służby przekazały, że doszło do zatrzymania 29 nielegalnych imigrantów. 24 z nich to obywatele Iraku, 3 - obywatele Syrii, a 2 to obywatele Libanu.
Oprócz tego za pomoc zatrzymano 3 cudzoziemców - to obywatele Syrii, Ukrainy oraz Niemiec.
"W sobotę 02.10 funkcjonariusze SG odnotowali 398 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Zatrzymano 29 nielegalnych imigrantów: 24 obywatele Iraku, 3 obywatele Syrii, 2 obywatele Libanu. Pozostałym próbom zapobieżono. Za pomocnictwo zatrzymano 3 cudzoziemców: obywatela Syrii, obywatela Ukrainy i obywatela Niemiec" - brzmi komunikat służb.
Zobacz też: Cimoszewicz o uchodźcach na granicy. "Niektórzy myślą, że są w Niemczech"
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Interwencja unijnej komisarz
W czwartek wieczorem z ministrem Mariuszem Kamińskim spotkała się unijna komisarz Ylva Johansson. Politycy rozmawiali o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także o działaniach podejmowanych wobec migrantów, którzy chcą dostać się do Polski.
Szef MSWiA przekazał po spotkaniu z unijną komisarz, że politycy zgodzili się z tym, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą odpowiedzią państw członkowskich Unii Europejskiej.
"Podczas spotkania podkreśliłem, że Polska udziela ochrony międzynarodowej osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone, czego przykładem jest pomoc udzielana Białorusinom prześladowanym przez reżim Łukaszenki oraz ewakuacja ok. 1300 uchodźców z Afganistanu" - przekazał Kamiński.
Minister spraw wewnętrznych i administracji zapewnił unijną komisarz o tym, że Polska od początku kryzysu na granicy polsko-białoruskiej współpracuje z agencją FRONTEX.
Źródło: Straż Graniczna, Twitter