Kryzys migracyjny. Media: premier Morawiecki przyjedzie na polsko-białoruską granicę
Premier Mateusz Morawiecki we wtorek uda się na granicę polsko-białoruską, gdzie przebywa grupa uchodźców z Afganistanu - ustalił nieoficjalnie portal 300polityka.pl.
24.08.2021 09:01
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Z ustaleń dziennikarzy wynika, że premier Mateusz Morawiecki ma we wtorek odwiedzić województwo podlaskie i pojechać na granicę z Białorusią.
- Premier chce przeciąć sytuację kryzysową na granicy i nazwać rzeczy po imieniu - powiedziała portalowi 300polityka.pl osoba z otoczenia szefa rządu.
O godz. 15:30 ma odbyć się odprawa z dowództwem Straży Granicznej. 40 minut później, o godz. 16:10, premier spotka się ze strażnikami granicznymi, a także przedstawicielami wojska i policji.
O godz. 16:25 nastąpi przejazd premiera po pasie granicznym, a o 16:50 PMM spotka się z dziennikarzami - donosi 300polityka.pl. Zaplanowane jest również spotkanie z mieszkańcami miejscowości Saczkowce.
Zobacz też: Uchodźcy na granicy polsko-białoruskiej. Były szef Agencji Wywiadu o "braku strategii"
Kryzys migracyjny. Jest oświadczenie Polski, Litwy, Łotwy i Estonii
W poniedziałek premierzy Polski, Litwy, Łotwy i Estonii wydali wspólne oświadczenie w związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią. Komunikat jest pokłosiem sobotniej wideokonferencji, zorganizowanej z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego. Tematem była sytuacja na granicy z Białorusią. Przywódcy naszego regionu stwierdzili, że "sytuacja jest bezprecedensowa".
"Litwa, Łotwa, Estonia i Polska doceniają wyraźne zobowiązanie ze strony UE i jej państw członkowskich do wspólnej obrony granic zewnętrznych UE. Jedność oraz niezwłoczne wsparcie dyplomatyczne, finansowe i techniczne ze strony UE i państw członkowskich jest kluczowe w kontekście skutecznej odpowiedzi na wyzwanie postawione przez reżim Łukaszenki" - podkreślono.
Zaapelowano również do ONZ. "Wzywamy Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców do podjęcia aktywnych działań w celu ułatwienia rozwiązania zaistniałej sytuacji i wymuszenia na Republice Białorusi przestrzegania przyjętych przez nią zobowiązań międzynarodowych, wynikających m.in. z Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych oraz z Konwencji w sprawie zakazu stosowania tortur oraz innego okrutnego, nieludzkiego lub poniżającego traktowania albo karania" - napisano w oświadczeniu.