Trwa ładowanie...

Kryzys kadrowy w policji. Mroczek wyjaśnia

- Informacja o stanie kadrowym na 31 grudnia 2023 roku jest potwierdzeniem poważnego kryzysu, w którym znalazła się policja. Kryzysu związanego ze spadkiem wiarygodności i zaufania społecznego - mówi wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.

Kryzys kadrowy w policji. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.Kryzys kadrowy w policji. Wiceszef MSWiA Czesław Mroczek.Źródło: East News, fot: Piotr Molecki
d26es13
d26es13

Podczas sesji Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek oraz p.o. komendanta głównego policji insp. Marek Boroń przedstawili informacje dotyczące aktualnego stanu kadrowego w policji.

Mroczek podkreślił, że sytuacja, w której znalazła się policja, jest dowodem na poważny kryzys. Wiceszef MSWiA zaznaczył, że kryzys ten jest bezpośrednio związany ze spadkiem zaufania społecznego oraz wiarygodności tej instytucji.

Inspektor wyjaśnił, że policja, jako kluczowa formacja odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa państwa i obywateli, musi dysponować odpowiednimi siłami, aby skutecznie wykonywać swoje zadania. Przytoczył dane, według których na 2024 rok ustalono liczbę etatów w policji na 108 909, podczas gdy obecne zatrudnienie wynosi 96 698 etatów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Trwa protest rolników w Poznaniu. Chwycili za taczkę z obornikiem

Odeszła rekordowa liczba policjantów

Mroczek poinformował również, że w 2023 roku do służby w policji przyjętych zostało 5174 osób. Z drugiej strony odeszło aż 9458 policjantów, co było rekordową liczbą i przyczyniło się do obecnego kryzysu.

d26es13

Poziom zatrudnienia na koniec 2023 roku był tak niski, jak na początku lat 90., kiedy to tworzono formację. Wiceszef MSWiA podkreślił, że tylko w 1990 roku liczba wakatów była wyższa.

Policja podczas stanu zagrożenia

Mroczek zwrócił uwagę na stan zagrożenia, który obecnie występuje, szczególnie w kontekście bezpieczeństwa wokół Polski. Podkreślił, że wymaga to sprawnych formacji dbających o bezpieczeństwo państwa, zdolnych do wykonywania swoich zadań.

Według niego, głównym zadaniem na teraz jest przezwyciężenie kryzysu w policji, na który wpływ miało - jak podkreślił - wykorzystywanie jednostki do celów partyjnych. Wiceszef MSWiA dodał, że obecnie te przyczyny odpadły, ale nadal istnieją długookresowe problemy, takie jak naruszenie zasad doboru w policji, w szczególności ścieżki awansu zawodowego i systemu szkolenia.

- Jest to potężny problem. Świetnie, że to padło z ust wiceministra Mroczka, który stwierdził, że sytuacja jest bliska tego, żeby bezpieczeństwo wewnętrzne państwa było zagrożone - skomentował z kolei przewodniczący NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Uproszczenie procedur

P.o. komendanta głównego policji zapewnił, że podejmowane będą inicjatywy legislacyjne mające na celu uproszczenie procedur dotyczących powrotów do służby byłych policjantów. Wiceszef MSWiA przypomniał również o tegorocznej 20-proc. podwyżce dla funkcjonariuszy.

d26es13

"Najgorzej jest w garnizonach śląskim i warszawskim, gdzie na każdego przyjmowanego do służby funkcjonariusza przypada aż dziewięciu odchodzących na emeryturę" - przekazał TVN24.

Źródła: PAP, TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d26es13
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26es13
Więcej tematów