Krytyka animacji IPN w niemieckim radio. "Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów"

Niemiecka rozgłośnia radiowa Deutschlandfunk zainteresowała się przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej animacją "Niezwyciężeni". Komentatorka radia skrytykowała sposób przedstawienia historii i stwierdziła, że Polacy także uczestniczyli w eksterminacji Żydów.

Krytyka animacji IPN w niemieckim radio. "Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów"
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Jakub Kłoszewski

"Po lewej stronie swastyka, po prawej sierp i młot, a po środku bohaterski polski żołnierz. Dzięki tej przebojowej animacji Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie chce przybliżyć polską historię szerszej publiczności. Ale jaki obraz jest tu przekazywany?" - stawia pytanie niemieckie radiu. O odpowiedź zapytano profesor Gertrud Pickhan, historyk z Instytutu Europy Wschodniej Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego.

- Nie mam nic przeciwko popularnemu, wręcz sensacyjnemu stylowi animacji, ale jego treść jest problematyczna. My - Polska i wy - inni: to nie takie proste - mówiła Pickhan.

- Z pewnością należy wskazać odwagę Polek i Polaków, którzy pomagali prześladowanym Żydom, ale równie ważne jest, aby pokazać, że istniała też druga strona. Byli Polacy, którzy pomagali Żydom za pieniądze. A zwłaszcza przykład Jedwabnego pokazuje, że byli też tacy, którzy uczestniczyli w eksterminacji polskich Żydów - przekonywała historyk.

Pickhan podkreślała, że animacja pokazuje tradycyjną polską martyrologię. - Mówi o zwycięskich Polakach, a nie o Polakach jako nieudanych bohaterach - stwierdziła.

Swoje rozważania Pickhan kończy słowami niemieckiego dramaturga Bertolta Brechta: "Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów".

Gertrud Pickhan to profesor Wolnego Uniwersytetu Berlińskiego, gdzie pracuje od kilku lat. W latach 90. brała udział w tworzeniu Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Później była zastępcą dyrektor Instytutu Żydowskiej Historii i Kultury im. Szymona Dubnowa w Lipsku. Pracowała także na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie jako profesor studiów polonoznawczych.

Źródło: deutschlandfunk.de, WP Wiadomości

historianiemcyipn

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (753)