Trwa ładowanie...

Krwawa kampania wyborcza w Meksyku. Zamordowano już 30 kandydatów

O fali zabójstw poinformował w krajowych mediach minister spraw wewnętrznych Meksyku Alfonso Navarrete Prida. Według polityka, wśród ofiar są głównie kandydaci do parlamentu ogólnokrajowego i parlamentów regionalnych.

Share
Krwawa kampania wyborcza w Meksyku. Zamordowano już 30 kandydatówŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d2ea0ov

Wybory odbędą się 1. lipca br. Wtedy Meksykanie wybiorą swoich przedstawicieli w parlamencie ogólnokrajowym oraz parlamentach regionalnych, gubernatorów stanów oraz burmistrzów.

Ofiarami gangsterów najczęściej stają się działacze, którzy próbują walczyć z mafią i kartelami narkotykowymi. Przestępcy starają się kontrolować polityków i wykorzystywać ich wsparcie dla własnych celów.

Fala zabójstw, która dotknęła nie tylko polityków, ale przede wszystkim szarych obywateli, jest jednym z najpoważniejszych problemów Meksyku - w 2017 roku ich liczba była najwyższa od dwóch dekad. Władze kraju szacują, że przez ostatnie sześć lat z rąk zabójców w Meksyku zginęło aż 25 tys. osób.

d2ea0ov

Za nieskuteczną walkę z przestępczością krytykowany jest prezydent Enrique Pena Nieto. Doniesienia na temat serii zabójstw wśród kandydatów mogą pogrzebać jego szanse na reelekcję. Już poprzednie wybory prezydenckie wzbudziły wiele kontrowersji - najgroźniejszy rywal Nieto, czyli Lopez Obradon zarzucał mu kupowanie głosów, a w kraju pojawiły się liczne protesty. Sąd wyborczy odrzucił jednak skargę Obradona i Nieto ostatecznie został zaprzysiężony na prezydenta.

Źródło: milenio.com

Zobacz także: Żakowski: „Polityka zagraniczna Morawieckiego to nie jest San Escobar. Jest dużo gorzej"

d2ea0ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ea0ov
d2ea0ov
Więcej tematów