Kruki sprytniejsze od człekokształtnych?
Kruki z Nowej Kaledonii wykazały się inteligencją niespotykaną nawet u szympansów - informuje "New
Scientist".
Alex Taylor z University of Auckland w Nowej Zelandii poddała sześć kruków z Nowej Kaledonii serii testów.
Najpierw smaczny kąsek umieszczono w poziomej rurze z przezroczystego tworzywa sztucznego. Rura miała od spodu dwa otwory z przezroczystymi klapkami. Podczas większości testów jeden z otworów był zamknięty, co pozwalało wyciągać pożywienie za pomocą patyka. Drugi otwór pozostawał otwarty. Przy przesuwaniu pokarmu w niewłaściwym kierunku jedzenie wpadało do niego i było dla ptaka stracone.
Trzy kruki radziły sobie z zadaniem, nawet, gdy zespół zmodyfikował wygląd "aparatury". Wskazuje to, że kruki nie kierowały się takimi cechami jak kolor obrzeża otworu, ale rozumiały, że próba przeciągania pokarmu nad dziurą prowadzi do jego utraty.
Kolejny eksperyment przeprowadzono z użyciem drewnianego stołu, podzielonego na dwie części. Na końcu każdej z nich umieszczono przynętę, przy czym w jednym przypadku była umieszczona za prostokątną dziurą. Aby uzyskać pokarm, kruk musiał wybierać zawsze przynętę umieszczoną w części bez dziury.
Wcześniejsze badania nad małpami człekokształtnymi wykazały, że nie potrafiły one wykorzystać doświadczenia zdobytego przy rurach by poradzić sobie ze stołem. Jednak trzem zdolnym krukom to się udało. Według Taylora, kruki potrafią się posługiwać "pojęciem dziury" i rozumieć związek między przyczyną, a skutkiem.
Dalsze badania mają wyjaśnić zachowanie trzech kruków, którym nie udało się zaliczyć testu.