Trwa ładowanie...
17-09-2008 18:10

Kruki sprytniejsze od człekokształtnych?

Kruki z Nowej Kaledonii wykazały się inteligencją niespotykaną nawet u szympansów - informuje "New
Scientist".

Kruki sprytniejsze od człekokształtnych?Źródło: AFP
dv9l44x
dv9l44x

Alex Taylor z University of Auckland w Nowej Zelandii poddała sześć kruków z Nowej Kaledonii serii testów.

Najpierw smaczny kąsek umieszczono w poziomej rurze z przezroczystego tworzywa sztucznego. Rura miała od spodu dwa otwory z przezroczystymi klapkami. Podczas większości testów jeden z otworów był zamknięty, co pozwalało wyciągać pożywienie za pomocą patyka. Drugi otwór pozostawał otwarty. Przy przesuwaniu pokarmu w niewłaściwym kierunku jedzenie wpadało do niego i było dla ptaka stracone.

Trzy kruki radziły sobie z zadaniem, nawet, gdy zespół zmodyfikował wygląd "aparatury". Wskazuje to, że kruki nie kierowały się takimi cechami jak kolor obrzeża otworu, ale rozumiały, że próba przeciągania pokarmu nad dziurą prowadzi do jego utraty.

Kolejny eksperyment przeprowadzono z użyciem drewnianego stołu, podzielonego na dwie części. Na końcu każdej z nich umieszczono przynętę, przy czym w jednym przypadku była umieszczona za prostokątną dziurą. Aby uzyskać pokarm, kruk musiał wybierać zawsze przynętę umieszczoną w części bez dziury.

dv9l44x

Wcześniejsze badania nad małpami człekokształtnymi wykazały, że nie potrafiły one wykorzystać doświadczenia zdobytego przy rurach by poradzić sobie ze stołem. Jednak trzem zdolnym krukom to się udało. Według Taylora, kruki potrafią się posługiwać "pojęciem dziury" i rozumieć związek między przyczyną, a skutkiem.

Dalsze badania mają wyjaśnić zachowanie trzech kruków, którym nie udało się zaliczyć testu.

dv9l44x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dv9l44x
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj