KRRiT nie wypłaci TVP pieniędzy. "Wpisy do KRS nieprawomocne"
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nie zamierza bezpośrednio wypłacić TVP i Polskiemu Radiu pieniędzy z abonamentu. KRRiT przekonuje, że wpisy do KRS o likwidacji spółek są "nieprawomocne".
KRRiT dodaje, że od decyzji o wpisaniu do KRS likwidacji TVP i PR "przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego w Warszawie".
"Tym samym, z uwagi na nieprawomocność, zastosowanie ma paragraf 2 uchwały KRRiT nr 40/2024, który przewiduje wypłatę wpływów z opłat abonamentowych na rzecz danej spółki do depozytu sądowego" - napisano w komunikacie zespołu rzecznika Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Afera z inwigilacją Sienkiewicza. Zadała kluczowe pytanie
Pieniądze dla TVP i PR - podkreślono - "będą wypłacone w dniu 15 kwietnia do depozytu sądowego". "Środki przekazane dotychczas na rachunki depozytowe Ministra Finansów (12 lutego oraz 15 marca) nadal tam się znajdują. Jeżeli spółka chce je podjąć, powinna skierować wniosek do sądu o ich wypłatę".
Likwidator chce dla TVP środków z abonamentu
Pismo odnosi się do komunikatu Centrum Informacji TVP, które podało, że "we wtorek, 9 kwietnia Daniel Gorgosz, likwidator TVP w likwidacji wystosował do Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty wpływów z opłat abonamentowych w wysokości 141 780 000 zł wraz z odsetkami".
Reakcję Gorgosza - od 8 kwietnia wpisanego do KRS jako likwidatora TVP S.A. - potwierdza - czytamy - "postanowienie Starszego Referendarza Sądowego w Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie II Wydział Cywilny o oddaleniu wniosku o zezwolenie na złożenie do depozytu sądowego środków z wpływów abonamentowych (sygn. akt II Ns 122/24)".
"Chodzi o zapłatę środków z wpływów abonamentowych przeznaczonych na realizację misji publicznej dla Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji za I kwartał 2024 r., ustalonych na podstawie przekazanej Spółce w dniu 23 października 2023 r. uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Nr 194/2023 z dnia 13 września 2023 r." - napisało Centrum Informacji TVP.
Podkreślono, że "Daniel Gorgosz, likwidator TVP S.A. w likwidacji, już wcześniej interweniował w kwestii zapłaty środków z wpływów abonamentowych, ale dotąd spotykał się z arogancją i brakiem reakcji Macieja Świrskiego, przewodniczącego KRRiT". W ostatecznym wezwaniu przedsądowym wskazał 3 dni na dokonanie wpłaty, od dnia otrzymania pisma" - podało TVP.
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - zdominowana przez nominatów PiS - zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków z prognozy abonamentowej, powołując się na "chaos prawny powstały w jednostkach publicznej radiofonii i telewizji wywołany decyzjami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; w tym z dnia 27 grudnia 2023 r. oraz 29 grudnia 2023 r., a podjętymi z rażącym naruszeniem prawa, o rozwiązaniu spółek mediów publicznych, postawieniu ich w stan likwidacji, odwołaniu ich organów oraz powołaniu likwidatorów".
Czytaj więcej: