Trwa ładowanie...
27-06-2012 12:41

Królowa Elżbieta II i Martin McGuinness podali sobie ręce

Królowa Elżbieta II i Martin McGuinness po raz pierwszy podali sobie ręce. Do historycznego spotkania brytyjskiej monarchini i byłego dowódcy Irlandzkiej Armii Republikańskiej doszło w teatrze Lyric w centrum Belfastu.

Królowa Elżbieta II i Martin McGuinness podali sobie ręceŹródło: AFP, fot: Paul Faith
dzbftrd
dzbftrd

Królowa Elżbieta II, prezydent Republiki Irlandzkiej Michael Higgins, premier Irlandii Północnej Peter Robinson i jego zastępca Martin McGuinness wzięli udział w imprezie zorganizowanej przez organizację dobroczynną Co-Operation, czyli Współpraca. Propaguje ona zbliżenie poprzez sztukę między dwiema częściami Irlandii oraz katolikami i protestantami. Królowa spotkała się najpierw z politykami bez obecności mediów i tam, po raz pierwszy, podała rękę McGuinnessowi, a potem powtórzyła ten gest przed kamerami reporterów.

Kontrowersje wokół spotkania

Spotkaniu towarzyszyły duże kontrowersje po stronie republikanów. Część była mu mocno przeciwna, ale Martin McGuinness oświadczył wcześniej, że podając rękę królowej, podaje ją wszystkim irlandzkim protestantom.

- Byłoby dziwne, gdyby McGuinness nie zgodził się na spotkanie, ale to, że się zgodził, jest ważne samo w sobie - stwierdził korespondent BBC Mark Simpson zauważając, że McGuinness i królowa dopasowali się nawet kolorystycznie, występując w różnych odmianach zielonego.

- Spotkanie McGuinnessa z monarchinią umożliwi Sinn Fein wyjście do wyborców, dotychczas niechętnych tej partii z powodu jej powiązań z IRA (Sinn Fein to polityczne skrzydło IRA - przyp.), ale za uścisk dłoni partia zapłaci utratą poparcia części partyjnych dołów. Dla Elżbiety II spotkanie nie będzie wspominane z rozrzewnieniem, ale z pewnością jest jednym z najważniejszych w jej panowaniu - dodał Simpson.

dzbftrd

Spotkanie na tym szczeblu byłoby nie do pomyślenia jeszcze kilka lat temu, ale obecnie uważane jest za wyraz głębokich politycznych zmian, które dokonały się w Irlandii Płn. w wyniku procesu pokojowego zapoczątkowanego ogłoszeniem przez IRA zawieszenia broni w 1994 r. i porozumieniami z Wielkiego Piątku w 1998 r. Dzięki niemu Irlandia Płn. odzyskała samorząd wewnętrzny po blisko 25 latach jego zawieszenia.

Środki ostrożności

Elżbieta II przybyła do Irlandii Płn. we wtorek w ramach objazdu kraju z okazji 60. lat panowania. W ub. r. odwiedziła Republikę Irlandii, jako pierwsza brytyjska głowa państwa od uzyskania niepodległości przez ten kraj ponad 90 lat temu.

We wtorek brytyjska królowa była w Enniskillen, gdzie w 1987 r. w zamachu IRA zginęło na miejscu 11 osób, a dwunasta zmarła w szpitalu.

Spotkaniu w teatrze Lyric towarzyszyły ogromne środki ostrożności. W przeciwieństwie do miasteczka Enniskillen, gdzie królowa spacerowała we wtorek wśród mieszkańców, w środę policja opróżniła ulice Belfastu w promieniu półtora kilometra od miejsca spotkania.

dzbftrd

Po południu w ramach jubileuszu królowej odbędzie się wielkie przyjęcie dla 22 tysięcy gości w ogrodach parlamentu Irlandii Północnej, Zamku Stormont pod Belfastem.

Nocne starcia

We wtorek w nocy w zachodniej, katolickiej części Belfastu policja starła się z grupą około stu młodych ludzi, którzy obrzucili funkcjonariuszy kamieniami i butelkami z benzyną. Dziewięciu policjantów odniosło obrażenia.

Rzecznik miejscowej społeczności oświadczył, że zamieszki wywołały elementy kryminalne, próbując wykorzystać napięcie polityczne towarzyszące przyjazdowi królowej. Znalazło ono wyraz w demonstracyjnym rozpięciu ogromnej zielono-biało-pomarańczowej flagi irlandzkiej na Czarnej Górze - masywie dominującym od zachodu nad Belfastem. Lojaliści próbowali usunąć flagę, jeden z jej obrońców znalazł się w szpitalu.

dzbftrd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dzbftrd
Więcej tematów