Trwa ładowanie...
d32thz3

Król zapowiedział zbadanie przyczyn katastrofy w Mekce

W Arabii Saudyjskiej król Salman odwiedził miejsce katastrofy w Wielkim Meczecie w Mekce, gdzie w wyniku przewrócenia się dźwigu budowlanego zginęło 107 osób. Król zapowiedział zbadanie przyczyn wypadku i podanie wyników do wiadomości publicznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdjęcie archiwalne
Zdjęcie archiwalne (PAP, Fot: Mohamed Messara)
d32thz3

- Zbadamy wszystkie przyczyny i następnie poinformujemy obywateli o wynikach - powiedział król Salman, cytowany przez oficjalną agencję prasową. Monarcha odwiedził miejsce piątkowej katastrofy, a potem w szpitalu odwiedził ludzi, którzy przeżyli wypadek.

Wśród ofiar wypadku były wierni z Iranu, Turcji, Afganistanu, Egiptu i Pakistanu - podał portal BBC News. Rannych jest ponad 230 osób.

BBC cytuje również szefa służb obrony cywilnej, płk. Sulajmana Bin-Abdullaha al-Amra, który powiedział, że trwa śledztwo w celu oszacowania szkód oraz "stopnia bezpieczeństwa obiektów".

d32thz3

Dźwig, jak podały władze, przewrócił się na skutek burzy. Katastrofa nastąpiła w czasie, gdy do Mekki już nadciągają tłumy wiernych, przed rozpoczynającą się pod końcem września wielką pielgrzymką - hadżdżem. Obecnie pielgrzymów jest około 800 tysięcy, wkrótce będą miliony. Władze dwoją się i troją, by wszystko było na czas gotowe.

Rijad zapewnił już, że wypadek nie przeszkodzi w przebiegu hadżdżu.

W ubiegłym roku władze ograniczyły liczbę pielgrzymów, tłumacząc to koniecznością zachowania zasad bezpieczeństwa z powodu prac budowlanych przy powiększaniu Wielkiego Meczetu (zwanego też Świętym Meczetem). Obecnie jego powierzchnia liczy ponad 35 ha.

Pielgrzymka do Mekki, gdzie narodził się Mahomet i gdzie doznał objawień, jest jednym z pięciu filarów islamu, czyli obowiązkiem bogobojnego muzułmanina.

d32thz3

Zobacz również: Na Wielki Meczet w Mekce runął dźwig

d32thz3

Podziel się opinią

Share
d32thz3
d32thz3
Więcej tematów