KRLD zgadza się na wielostronne rozmowy
Korea Północna
oficjalnie potwierdziła zgodę na podjęcie wielostronnych
rozmów w celu rozwiązania kryzysu, wywołanego jej nuklearnymi
ambicjami.
Rzecznik MSZ w Phenianie, cytowany przez oficjalną agencję KCNA, poinformował w wydanym oświadczeniu, że Korea Północna zaproponowała USA sześciostronne rozmowy, z udziałem jej azjatyckich sąsiadów, a także dwustronne rozmowy z Ameryką, w ramach spotkań szóstki.
Rozmowy - z udziałem sześciu państw: obu Korei, USA, Japonii, Chin i Rosji - prawdopodobnie odbyłyby się w Pekinie; mówi się, iż mogłyby rozpocząć się jeszcze w sierpniu.
Kraje regionu ostrożnie zareagowały na ofertę Korei Północnej, nieoficjalnie wskazując na nieprzewidywalność posunięć Phenianu, który wielokrotnie już wycofywał się z głoszonych wcześniej deklaracji.
Dotychczas Korea Północna utrzymywała, że podstawowym warunkiem rozwiązania konfliktu w związku z północnokoreańskim programem nuklearnym jest zgoda Waszyngtonu na wyłącznie dwustronne negocjacje i pakt o nieagresji.
Konflikt, którego rozwiązaniu miałyby służyć negocjacje, wybuchł, gdy reżim w Phenianie jesienią zeszłego roku wznowił badania nad pozyskaniem broni atomowej. Zerwał tym samym porozumienie z USA z 1994 r., na mocy którego zamroził program nuklearny w zamian za pomoc gospodarczą i budowę nowego reaktora, nie stwarzającego możliwości odzysku paliwa jądrowego do celów wojskowych.