Trwa ładowanie...
d1o8bu6

Krezusi z Trybunału Konstytucyjnego. Poznaliśmy majątki sędziów

Basen, barokowe meble, drogi zegarek czy siedem działek - to tylko niektóre pozycje z oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ale większość sędziów od niedawna zasiada w TK, więc majątek ujawniony w oświadczeniach pochodzi głównie z ich dotychczasowej kariery prawniczej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska.
Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska. (Agencja Gazeta, Fot: Sławomir Kamiński)
d1o8bu6

Tak jak posłowie (których stan posiadania prześwietlaliśmy w WP), tak i sędziowie Trybunału Konstytucyjnego muszą publikować roczne oświadczenia majątkowe. Zasadnicze wynagrodzenie sędziów to 23,1 tys. zł brutto, do tego dochodzą dodatki wynikające ze stażu pracy i sprawowanej funkcji. O szczegółach pisaliśmy w WP Money kilka miesięcy temu.

Sędzia Lech Morawski w Oxfordzie

Niedawno na stronie Trybunału Konstytucyjnego pojawiły się oświadczenia majątkowe sędziów. Przypominają one te poselskie, choć nie wszyscy sędziowie wpisują wartośc nieruchomości. Tak zrobiła prezes Julia Przyłębska, właścicielka domu o powierzchni 160 m2. i działki liczącej 830 m2. Wyróżniła za to basen - 50 tys. zł. Na koncie pani prezes ma 70 tys. zł i 7 tys. euro.

Wrażenie robi majątek Mariusza Muszyńskiego, nazywanego nieformalnym wiceprezesem Trybunału. Ma barokową szafę (wycenia ją na 15-20 tys. zł), antyczną sypialnię (12 tys. zł), szafkę w stylu boulle (12 tys. zł), włoską kanapę (20 tys. zł) i fortepian marki Yamaha (25 tys. zł). Do tego dom o powierzchnie 170 m2, kupiony w 2007 roku za 900 tys. zł. Zamiłowanie do antyków to też cecha sędziego Leona Kieresa. Sędzia Lech Morawski, o którym głośno było z powodu jego wypowiedzi w Oksfordzie, ma z kolei imponujące oszczędności. Na koncie zgromadził 1,6 mln zł.

d1o8bu6

Podziel się opinią

Share

d1o8bu6

d1o8bu6
Więcej tematów