Trwa ładowanie...

Rosjanie wystrzelili rakiety. Uwagę zwraca jeden szczegół

Od kilku tygodni specjaliści mówią wprost, że Rosja ma potężny problem z brakami, jeśli chodzi o zasoby rakietowe. Świadczyć ma o tym m.in. nieadekwatne wykorzystywanie poszczególnych pocisków przy ostrzeliwaniu obiektów infrastruktury krytycznej w Ukrainie. Już wiadomo, że co najmniej jedna z rakiet została wystrzelona przez Rosjan bez głowicy. Niewykluczone, że Kreml ma w tym swój cel.

Kreml ma potężne braki w uzbrojeniu rakietowym.Kreml ma potężne braki w uzbrojeniu rakietowym.Źródło: EPA, MON Rosji, PAP
d3fk7jj
d3fk7jj

Kijów od kilku tygodni podkreśla, że dostarczony z Zachodu sprzęt pozwala na znaczące niwelowanie strat po masowych ostrzałach Kremla. Chodzi m.in. o system obrony powietrznej NASAMS, który trafił do Ukrainy dzięki Stanom Zjednoczonym i Norwegii. Szef Pentagonu niedawno stwierdził, że NASAMS wykazały się tam stuprocentową skutecznością w przechwytywaniu rosyjskich pocisków.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosjanie znów to zrobili. Ekspert zwraca uwagę na zagrożenie

Rosjanie uderzyli rakietą bez głowicy

Jak informował sam Kijów, tylko 15 listopada, kiedy Rosjanie wystrzelili prawie 100 pocisków, aż 80 proc. z nich zostało zniszczonych, zanim trafiły w cel.

d3fk7jj

Pod tym względem ciekawa sytuacja miała miejsce 17 listopada. To wówczas Kreml wystrzelił w kierunku Kijowa rakietę Ch-55. Może ona przenosić głowice jądrowe o bardzo dużej mocy. Docelowo, w swoim potencjale, miała mieć możliwość zniszczenia całych zgrupowań okrętów NATO - podkreśla "Gazeta Wyborcza".

Do żadnych zniszczeń jednak wóczas nie doszło - i to z dwóch powodów. Po pierwsze, Kijów w porę zestrzelił wskazany pocisk. Po drugie, co nawet ciekawsze, nie miał on głowicy, a w miejsce tego jedynie zamontowany stalowy klocek. Pokazały to badania przeprowadzone przez ukraińskich wojskowych.

Kreml ma potężne braki

Wyjaśnienia takiego stanu mogą być dwa - podkreśla "Wyborcza". Po pierwsze, co nie jest już żadną tajemnicą, Rosjanie mają ogromne problemy z wyczerpującym się arsenałem rakietowym. Jak wskazuje NATO i sam Kijów, Kremlowi została zaledwie jedna trzecia pocisków precyzyjnych, którymi dysponował na początku wojny.

Po drugie, Rosjanie mogą liczyć na szybkie wyczerpanie dostarczanego przez Zachód uzbrojenia przeciwrakietowego i obniżenie skuteczności obrony. NATO może sobie zdawać z tego sprawę. Kolejne dostawy takiego uzbrojenia zapowiedział ostatnio premier Wielkiej Brytanii.

d3fk7jj

Źródło: "Gazeta Wyborcza", WP Wiadomości

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj