Trwa ładowanie...
d39q6lv

Kreml: Putin i Abbott za przyspieszeniem śledztwa ws. katastrofy boeinga nad Ukrainą

Prezydent Rosji Władimir Putin i premier Australii Tony Abbott wezwali do przyspieszenia śledztwa w sprawie lipcowej katastrofy Boeinga 777 malezyjskich linii lotniczych nad Ukrainą - poinformował Kreml po spotkaniu polityków w Pekinie.
Share
Władimir Putin i Tony Abbott
Władimir Putin i Tony AbbottŹródło: PAP/EPA, Fot: ALEXEY DRUGINYN
d39q6lv

Kreml podał również, że podczas trwającego w stolicy Chin szczytu państw Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) Putin chwilę rozmawiał z prezydentem USA Barackiem Obamą o stosunkach między swoimi krajami, sytuacji na Ukrainie, w Syrii i w Iranie.

Według rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa spotkanie między Putinem a Abbottem przebiegło spokojnie. - Przywódcy z determinacją opowiedzieli się za przyspieszeniem śledztwa w sprawie przyczyn tragedii - oświadczył. Międzynarodowe dochodzenie w sprawie katastrofy nadzorują władze Holandii, skąd pochodziła większość ofiar.

Putin podkreślił, że "Rosja od początku żądała bezstronnego, szybkiego i skutecznego śledztwa" w sprawie tragedii, w której zginęło 298 osób, w tym 38 Australijczyków.

d39q6lv

Według rzecznika Kremla "spotkanie na marginesie szczytu było krótkie, tak jak planowano".

Australijskie władze zwróciły się do Moskwy o dwustronne spotkanie, przede wszystkim w związku ze szczytem G20, który odbędzie się 15 i 16 listopada w Brisbane, w Australii.

Zestrzelenie samolotu

Boeing lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur został zestrzelony 17 lipca na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej rakietą ziemia-powietrze odpaloną z terenów opanowanych przez prorosyjskich separatystów. Zginęło łącznie 298 osób, w tym 193 obywateli Holandii, 43 Malezyjczyków i 38 Australijczyków.

Kijów i Zachód oskarżają prorosyjskich separatystów o zestrzelenie samolotu dostarczoną przez Rosjan rakietą Buk. Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej zaprzeczyły tej wersji wydarzeń, zaprzecza jej też Moskwa i wskazuje na Kijów.

d39q6lv

Podziel się opinią

Share
d39q6lv
d39q6lv
Więcej tematów