Trwa ładowanie...

Kreml i Afganistan. Rosyjski ekspert: "już raz w ten dół wpadliśmy"

Rosja uważa Afganistan nie za potencjalną zdobycz, a za źródło poważnego zagrożenia w postaci przenikania ideologii radykalnego islamu z Afganistanu do sąsiadujących z Rosją poradzieckich państw Azji Centralnej - ocenia rosyjski ekspert wojskowy Paweł Felgenhauer.

Share
Kreml i talibowie. Rosyjski ekspert: "już raz w ten dół wpadliśmy" Kreml i talibowie. Rosyjski ekspert: "już raz w ten dół wpadliśmy" Źródło: PAP/EPA, fot: Bashir Darwish
d2m3c68

- Afganistan interesuje Rosję nie sam w sobie, a jako ewentualne zagrożenie - twierdzi komentator wojskowy niezależnej "Nowej Gaziety". Jak wskazał, w Rosji wyklucza się interwencję wojskową w Afganistanie: "ogółem opinia jest taka, że już raz w ten dół wpadliśmy i drugi raz nie będziemy się tam pchać".

"Afganistan ma ujemną wartość strategiczną", ten, kto tam wkracza "bardzo wiele traci, mocno ryzykuje i niewiele zyskuje" i Rosja już się o tym przekonała - powiedział Felgenhauer. Z drugiej strony - jak wskazał - "są obawy, że może się stamtąd rozpocząć eksportowanie ideologii dżihadyzmu, szariatu do Azji Centralnej". Tam zaś Rosja ma bardzo poważne interesy i ważne obiekty, w tym leżące w pobliżu granicy z Afganistanem.

Ekspert: Rosja obawia się o swoje ważne obiekty

Wśród takich kluczowych dla Rosji obiektów ekspert wymienił położone w górach Tadżykistanu, około 100 km od granicy z Afganistanu obserwatorium optyczno-elektroniczne Okno-M, zbudowane jeszcze w czasach ZSRR. Umożliwia ono obserwację przestrzeni kosmicznej. Jeśli Rosja straci ten obiekt, to "będzie to strata w znacznej części niepowetowana", bo chodzi o "obiekt wyjątkowy dla rosyjskiej branży rakietowej, kosmicznej i wojskowej" - mówi rozmówca PAP.

Oprócz takich obiektów, do których zaliczają się też poligony kosmiczne i wojskowe w Kazachstanie, dla Rosji ważne są kwestie gospodarcze i polityczne. Niepokoi ją także ewentualność fali uchodźców z republik Azji Centralnej, jeśli w tych krajach zaczną się rewolucje pod hasłami radykalnego islamu.

d2m3c68

Rosja uważa tę sytuację za "bardzo poważne zagrożenie"; a choć afgańscy "talibowie obiecują, że będą się dobrze zachowywać, to nie wszyscy w to wierzą" - mówi Felgenhauer.

Ekspert: armia pokona "pochód talibów"

Zwolennikiem rozmów z talibami jest Zamir Kabułow, przedstawiciel prezydenta Rosji ds. Afganistanu. Według tej strategii talibowie "chcą budować swoje państwo szariatu tylko w granicach Afganistanu, bez żadnego eksportowania" swojej ideologii - tłumaczy komentator "Nowej Gaziety". Jeśli tak rzeczywiście będzie, to - zdaniem Felgenhauera - "Rosję to zadowoli".

Ekspert zwraca jednak uwagę, że wcale nie musi dojść do "pochodu talibów" przez granicę z azjatyckimi sąsiadami. Gdyby do tego doszło, to siły rosyjskie z bazy wojskowej w Tadżykistanie pokonałyby ich, ale "z infiltracją ideologiczną, dywersyjną, nie poradzi sobie żadna dywizja".

d2m3c68

Felgenhauer przypuszcza, że Rosja może wspomóc Tadżykistan dostawami broni. Nie wyklucza też, że do ewentualnej obrony granic poradzieckich państw Azji Centralnej przyłączyłyby się Chiny. W Rosji bowiem rozpoczynają się wkrótce manewry Zapad-2021 z udziałem 200 tysięcy żołnierzy i skoncentruje ona swe siły w zupełnie innym regionie. "Nasze rezerwy nie są tak wielkie. Mamy jeszcze trochę napiętą sytuację na Kaukazie Południowym" - mówi ekspert, przypominając, że część sił rosyjskich została skierowana do Górskiego Karabachu.

Rosja obawia się "idei"

W państwach Azji Centralnej rządzą dziś reżimy "świeckie, autorytarne i bardzo skorumpowane" - tłumaczy Felgenhauer. Jak dodaje większość żyjących tam ludzi jest biedna i może się okazać "bardzo podatna na propagandę głoszącą, że źródłem wszystkich nieszczęść ludzi są zwesternizowane reżimy świeckie, a jeśli wróci się do szariatu, to wszystko będzie dzielone uczciwie i sprawiedliwie". Jako potencjalne ogniska podatne na tę agitację rozmówca PAP wymienia np. Dolinę Fergańską.

Apel Afgańczyków mieszkających w Polsce. "Uratujcie nasze rodziny"

W Uzbekistanie czy Tadżykistanie mogą więc pojawić się "niewielkie oddziały" tworzące rozrastające się ogniska; talibowie nie muszą przekraczać granicy, to sama ludność miejscowa może się przyłączyć do takiej rewolucji pod hasłami "przebudzenia islamskiego" - mówi ekspert.

d2m3c68

Jak wskazuje, nie jest jasne, jak można walczyć z takim zagrożeniem. Na razie siły rosyjskie "gotowe są jedynie ostrzeliwać jak w Syrii. A to nie zawsze pomaga przeciwko ideom" - powiedział Felgenhauer.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2m3c68
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2m3c68
d2m3c68
Więcej tematów