PolskaKrasoń: przeniesienia prokuratorów to szykany

Krasoń: przeniesienia prokuratorów to szykany

Prokuratorzy z krytycznego wobec Zbigniewa Ziobry stowarzyszenia Lex Super Omnia otrzymali w poniedziałek nagłe delegacje do odległych prokuratur rejonowych. - To szykany wywierane w stosunku do członków stowarzyszenia - komentuje Mariusz Krasoń, jeden z przeniesionych prokuratorów.

Mariusz Krasoń: przeniesienia prokuratorów to szykany
Mariusz Krasoń: przeniesienia prokuratorów to szykany
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel

Krytyczni wobec Zbigniewa Ziobry prokuratorzy są z dnia na dzień przenoszeni. W poniedziałek podano informację, że Mariusz Krasoń i Katarzyna Kwiatkowska, szefowa prokuratorskiego stowarzyszenia Lex Super Omnia, zostali delegowani do prokuratur rejonowych. "48 godzin na przeorganizowanie całego życia" - komentowali.

Katarzyna Kwiatkowska ma się przenieść z Warszawy do Golubia-Dobrzynia w województwie kujawsko-pomorskim. Krasoń, zamiast w krakowskiej prokuraturze regionalnej, od środy będzie pracował w Prokuraturze Rejonowej Kraków-Podgórze.

- Delegowanie Kwiatkowskiej jest szczególnie dotkliwe. W dobie pandemii musi znaleźć miejsce do mieszkania w odległym od Warszawy mieście. To oczywista kara za działalność naszego stowarzyszenia – mówił Mariusz Krasoń w rozmowie z TVN24.

To nie jego pierwszy konflikt z prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobro. Dwa lata temu Krasoń zainicjował uchwałę wskazującą m.in. na zagrożenia niezależności prokuratury. Jest to już jego trzecie odesłanie do prokuratury rejonowej.

Decyzje o "karnych delegacjach" dotarły także do innych prokuratorów z krytycznego wobec działań władzy stowarzyszenia, m.in. Ewy Wrzosek i Jarosława Onyszczuka.

- Nie da się tej sytuacji określić inaczej niż klasyczne szykany - skomentował we wtorek w programie "Wstajesz i wiesz" prokurator Krasoń. Podkreślił, że jeszcze nigdy nie zdarzyło się, aby tylu członków jednego stowarzyszenia zostało delegowanych jednego dnia.

- Tych sześć delegacji, które wczoraj spłynęły do poszczególnych osób, są wyrazem lekceważącego w pewnym sensie stosunku Prokuratury Krajowej do niezależnego stowarzyszenia prokuratorów - powiedział Krasoń.

Stowarzyszenie Lex Super Omnia na celowniku Ziobry

Dodał także, że postanowienia w sprawie przeniesień uważa za "decyzje nieważne, będące przejawem nierównego, dyskryminacyjnego traktowania". - Powodem ich wydania była wyłącznie działalność w ramach stowarzyszenia prokuratorów Lex Super Omnia - ocenił Krasoń.

Czym zajmuje się stowarzyszenie Lex Super Omnia? Jego członkowie przygotowują szczegółowe opinie dotyczące działań prokuratury w ostatnich latach. W październiku ukazał się m.in. raport o stanie prokuratury pod kierownictwem Zbigniewa Ziobry. Pojawiły się w nim informacje o niejasnych awansach i upolitycznieniu poszczególnych postępowań.

We wtorek Prokuratura Krajowa poinformowała, że delegacje trafiły już do 18 prokuratorów. Zostali skierowani do jednostek prokuratury, które zdaniem PK są "najbardziej dotknięte problemami kadrowymi wynikającymi z pandemii".

Źródło: TVN24

Zobacz także: Platforma nie ma programu? "W maju przedstawimy deklarację ideową"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (47)