Spotkanie z najlepszymi polskimi rysownikami, scenarzystami i krytykami komiksu, wystawa prac komiksowych Przemysława Truścińskiego - to tylko niektóre z propozycji przygotowanych na rozpoczynający się 25 października 2. Krakowski Festiwal Komiksu i Mangi.
Festiwal, który potrwa do 28 października, jest organizowany wspólnie z 5. Targami Książki w Krakowie. Organizatorem festiwlu jest Krakowski Klub Komiksu (KKK).
Festiwal - według organizatorów - na stałe wpisał się do kalendarza krakowskich imprez kulturalnych. Jest zjazdem krytyków, rysowników a przede wszystkim wielbicieli komiksu z całej Polski i świata.
To doskonała okazja do pokazania szerszej publiczności ambitnego komiksu polskiego, europejskiego i amerykańskiego. (...)Od dwóch lat impreza nasza skoordynowała się czasowo i lokalową z Targami Książki w Krakowie. Dzięki temu blok imprez i stoisk komiksowych oprócz wielbicieli komiksu odwiedza kilkanaście tysięcy gości Targów Książki - poinformował Jan Korczyński z KKK.
Podczas festiwalu ogłoszone zostaną wyniki plebiscytu na najlepsze komiksy roku.
Gościem specjalnym festiwalu będzie światowej sławy twórca komiksów Francois Boucq, laureat Grand Prix festiwalu Angouleme`98 i prezydent tego festiwalu w 1999 r.
Boucq znany jest jako autor ostrych, zaprawionych - jak uważa Korczyński - gryzącą ironią historii satyrycznych, w których pokazuje ludzkie społeczeństwo, ożywiając metaforę o wielkomiejskiej dżungli i rządzących naszą społecznością prawach buszu: jego ludzcy bohaterowie żyją w świecie, będącym dosłownym pomieszaniem wielkiego miasta i dżungli, a i sami często stykają się z wszelkiej maści zwierzętami.
Boucq dysponuje niezwykłą biegłością w rysunku realistycznym, śmiało przechodzącym w karykaturę. Fizjonomie postaci z jego komiksów bezbłędnie określają ich charakter, status społeczny czy poziom umysłowy. Boucq jest rysownikiem wszechstronnym, ale gustuje w opowieściach drapieżnych, często brutalnych i okrutnych z bardzo delikatną domieszką liryzmu.
W sobotę (27 października) odbędzie się także komiksowa giełda kolekcjonerska.
(Monika Karbarczyk - WP)
Zobacz także:
stronę festiwalu