Trwa ładowanie...
d33a1j4
kraków
09-07-2007 10:23

Zielnik Wyspiańskiego

W ramach obchodów Roku Stanisława Wyspiańskiego Muzeum Narodowe w Krakowie w dniach 14 kwietnia – 2 września 2007 prezentuje wystawę "Zielnik Wyspiańskiego".

d33a1j4
d33a1j4

Galeria

[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zielnik-wyspianskiego-6038692135875713g )[

]( http://wiadomosci.wp.pl/zielnik-wyspianskiego-6038692135875713g )
Zielnik Wyspiańskiego

Głównym celem ekspozycji jest zestawienie rysunków Stanisława Wyspiańskiego stworzonych do tzw. "Zielnika" z fotografiami współczesnymi tych roślin wykonanymi w plenerze. Interesującym tłem dla prezentowanego na wystawie szkicownika artysty są niewątpliwie arkusze autentycznych zielników botanicznych (wypożyczone z Instytutu Botaniki UJ) oraz karty roślin rysowane przez botanika. Zestawione ze szkicami roślin wykonanymi przez Wyspiańskiego do winiet i okładek oraz projektem pastelowym do polichromii franciszkańskiej tworzą interesującą dla widza całość oraz pozwalają na skontrastowanie dwóch różnych punktów widzenia na daną roślinę: spojrzenia botanika oraz spojrzenia artysty. Jako swoisty komentarz do wystawy posłużą fragmenty listów Wyspiańskiego, m.in. do Lucjana Rydla, opisujące wędrówki artysty po okolicach Krakowa w celu zbierania i rysowania roślin. Prezentujemy również narzędzia florysty – zbieracza kwiatów – i opis stosowanej przez niego metody.

d33a1j4

Autorzy wystawy pragną ukazać mniej znane oblicze twórczości Stanisława Wyspiańskiego z jednej strony, a z drugiej odpowiedzieć na interesujące pytanie natury przyrodniczej: w jaki sposób zmieniła się flora Krakowa oraz jego okolic sto lat po tym, jak artysta wykonywał rysunki do swojego „Zielnika”. Nie mniej fascynująca stanie się dla odwiedzających wystawę refleksja, w jakim stopniu Wyspiański opierał się na znanych sobie przykładach ze wzorników, w jakim na naturze, a w jakim stopniu stylizował rysowane przez siebie rośliny.

Artysta pragnął wydać swój "Zielnik" jako "studium roślin stylizowanych, a materiałów dla celów zdobnictwa dekoracyjnego", co jednak mu się nie udało. Muzeum Narodowe w Krakowie z okazji Roku Stanisława Wyspiańskiego podjęło się tego zadania. Publikacja, która towarzyszy wystawie, zawiera – obok interesujących tekstów autorstwa botaników oraz historyka sztuki – wybór trzydziestu reprodukcji najpiękniejszych kart "Zielnika" oraz odpowiadające im współczesne fotografie, a także spis kart z tego szkicownika. Wśród wydawnictw towarzyszących wystawie znalazła się także płyta CD, na której znajdą się ilustracje wszystkich odnalezionych do tej pory kart "Zielnika".

Organizatorzy wystawy dziękują Muzeum Narodowemu w Warszawie za wypożyczenie kart z "Zielnika" Stanisława Wyspiańskiego.

Kurator wystawy: Magdalena Świszczowska-Piegdoń

Scenariusz wystawy: Łukasz Woźniak, Magdalena Świszczowska-Piegdoń

Autorzy fotografii: Łukasz Woźniak, Renata i Marek Kosińscy, Marcin Nobis, Marian Szewczyk

Aranżacja plastyczna: Luiza Berdak

Mecenasi: PZU Życie SA, Poczta Polska

Sponsorzy: PKO Bank Polski, Kärcher

Podziękowania dla Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A.

d33a1j4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33a1j4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj