Trwa ładowanie...
di4hgq8

Wieliczka. Pierwsi turyści już zwiedzili kopalnię

Przez trzy ostatnie miesiące Kopalnia Soli "Wieliczka" była zamknięta dla ruchu turystycznego z powodu pandemicznych obostrzeń. W czwartek, 4 lutego punktualnie o godzinie 10:00 w szybie Daniłowicza znów pojawili się turyści. Po pomyślnym przejściu pomiaru temperatury oraz zdezynfekowaniu rąk mogli rozpocząć zwiedzanie zabytkowych podziemi.
Share
Wieliczka. Pierwsi turyści już zwiedzili wielicką kopalnię (Fot.: R. Stachurski, wieliczkacity.pl)
Wieliczka. Pierwsi turyści już zwiedzili wielicką kopalnię (Fot.: R. Stachurski, wieliczkacity.pl)
di4hgq8

Trasa Turystyczna wielickiej kopalni jest otwarta dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00 oraz w weekendy w godzinach 9.00-17.00. Zwiedzanie będzie się oczywiście odbywało w reżimie sanitarnym. Grupy będą niewielkie, bo 10-osobowe. Dosłownie co kilka kroków w podziemiach zamontowano dozowniki z płynem dezynfekującym. Natomiast przed wejściem na teren obiektu wszyscy, zarówno turyści jak i pracownicy przejdą pomiar temperatury, przechodząc przez specjalne bramki. Oprócz tego obowiązują maseczki ochronne oraz konieczne będzie zachowanie dystansu społecznego.

Trasa Turystyczna poprzez m.in. zamgławianie oraz opylanie jest codziennie dezynfekowana, podobnie jak windy, którymi poruszają się turyści. Dezynfekowane są również co godzinę powierzchnie, które najczęściej są dotykane jak m.in. tamy wentylacyjne czy barierki. Równie często dezynfekcja odbywa się w toaletach, a także na powierzchni, gdzie na bieżąco odkażane są m.in. ławki, parapety, podłogi, klamki, poręcze. Biorąc pod uwagę wszystkie powyższe czynności, można śmiało stwierdzić, że Kopalnia Soli "Wieliczka" jest bezpieczna dla zwiedzających.

Reguły bezpieczeństwa, które wprowadzono w wielickiej kopalni, bardzo dobrze sprawdziły się latem i jesienią ubiegłego roku - kopalnia już wtedy prowadziła bezpieczny ruch turystyczny. Przez tych 7 miesięcy ubiegłego roku wielickie podziemia odwiedziło ponad 441 tys. osób. To 25 proc. frekwencji sprzed pandemii (w roku 2019).

di4hgq8

Co działo się w wielickiej kopalni podczas przerwy w działaniu tras? Wykonano m.in. prace związane z odświeżaniem ekspozycji: renowacje elementów wystroju, wyrównywanie spągu, wymianę części torowiska na III poziomie. Na Trasę Turystyczną ponownie, po trwającym ponad pół roku zabezpieczeniu górniczym, powraca komora Warszawa (XIX wiek), jedno z największych wyrobisk trasy i miejsce powszechnie znane z wyjątkowych wydarzeń i imprez.

Koronawirus w Polsce. Co potem? "Czeka nas epidemia nowotworów"

Źródło: wieliczkacity.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

di4hgq8

Podziel się opinią

Share
di4hgq8
di4hgq8
Więcej tematów