PolskaWaniek: nielegalne zagłuszanie Radia Eska

Waniek: nielegalne zagłuszanie Radia Eska

Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej nie ma koncesji na nadawanie programu Radia Blue FM od 2 lutego 2002 r., więc podejmowanie przez nią jakiejkolwiek działalności nadawczej i zagłuszanie sygnału Radia Eska jest nielegalne - napisała w oświadczeniu dla mediów szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Danuta Waniek.

Radio Eska Kraków, nadające na częstotliwości 97,7 FM, zgłosiło w poniedziałek, że zagłuszane jest przez pirackiego nadawcę. Przedstawiciele stacji sugerowali, że stoi za tym krakowskie Radio RMF FM. Rozgłośnia ta odrzuciła zarzuty, wyjaśniając, że wynajmuje cześć dachów swojej siedziby na Kopcu Kościuszki w Krakowie innym podmiotom, w tym Fundacji Rozwój Ziemi Gdowskiej, byłemu właścicielowi radia Blue FM, które prowadzą różną działalność.

Sprawa ma związek z orzeczeniem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 grudnia, unieważniającym decyzje Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji dotyczące koncesji krakowskiego radia Blue FM. Częstotliwość 97,7 FM, na której nadawało to radio, zostało przyznane Radiu Eska Kraków. Po wyroku sądu proces koncesyjny musi rozpocząć się na nowo.

"Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji niezwłocznie po otrzymaniu szczegółowego uzasadnienia wyroku NSA przystąpi do ponownego rozstrzygnięcia procesu koncesyjnego" - napisała Waniek.

Przypomniała też, że analogiczna sytuacja wystąpiła w 1998 roku, kiedy NSA uchylił decyzje koncesyjne, wydane na rozpowszechnianie programu telewizyjnego TVN oraz Naszej Telewizji. "Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podtrzymała swoje stanowisko, iż koncesji udzielono tym podmiotom, które najpełniej spełniały kryteria przewidziane w ustawie o radiofonii i telewizji. Po otrzymaniu orzeczenia NSA KRRiT przystąpiła do usunięcia uchybień proceduralnych" - napisała przewodnicząca Rady.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zajmie się sprawą Blue FM na posiedzeniu 11 grudnia.

Po raz pierwszy Rada odmówiła koncesji stacji Blue FM w kwietniu 2002 r. Wówczas nie przyznała jej nikomu. Radio Blue FM odwołało się od tej decyzji. W drugim podejściu - w czerwcu 2002 r. - Rada postanowiła przyznać koncesję radiu Eska. Blue FM odwołało się od decyzji KRRiT do NSA.

12 grudnia 2002 r. Blue FM wyłączyło ostatecznie nadajnik. Dzień później nadawanie na tej częstotliwości rozpoczęła Eska Kraków.

Radio Blue FM zaczęło nadawać w 1995 roku. Jego właścicielem była Fundacja Rozwój Kultury Ziemi Gdowskiej. Początkowo stacja nadawała z podkrakowskich Łazan. W 1999 roku przeniosła się do Krakowa.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)