Trwa ładowanie...

W sobotę pierwsze demonstracje. Zobacz, co działo się rok temu - zdjęcia

Wiele wskazuje na to, że tegoroczne obchody Święta Niepodległości będą przebiegać w spokojniejszej atmosferze niż w poprzednich latach. Urzędnicy zapewniają, że w tym roku żadne manifestacje nie spotkają się w tym samym miejscu i o jednej porze. Nad bezpieczeństwem uczestników będą czuwały zwiększone siły policyjne.

W sobotę pierwsze demonstracje. Zobacz, co działo się rok temu - zdjęciaŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d1m9zj8
d1m9zj8

Łącznie nad bezpieczeństwem będzie czuwać ok. 3 tys. policjantów. Dla porównania, w zeszłym roku na ulice Warszawy wyszło 1,8 tys. funkcjonariuszy policji a także Żandarmeria Wojskowa, straż pożarna i straż miejska.

Sobota - marsz antyfaszystów

Pierwsze pochody rozpoczną się już 9 listopada. W sobotę, o godz. 13 sprzed bramy Uniwersytetu Warszawskiego wyruszy marsz antyfaszystów w ramach koalicji organizacji: „Razem Przeciwko Nacjonalizmowi” - Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych z fundacją "Polska jest kobietą". Manifestanci przejdą Krakowskim Przedmieściem do Umschlagplatz, na ulicę Stawki, drogą, którą Janusz Korczak prowadził dzieci z sierocińca podczas likwidacji warszawskiego getta w 1942 r.

Rafał Zieleniewski z "Razem przeciwko Nacjonalizmowi" powiedział, że jest kilka powodów, dla których jego środowisko zrezygnowało w tym roku z organizowania manifestacji 11 listopada. - W poprzednich latach organizując nasze marsze 11 listopada, byliśmy postrzegani jako przeciwnicy patriotyzmu czy świąt narodowych, a tak nie jest i chcemy się od tego odciąć - powiedział Zieleniewski. Przypomniał, że tegoroczna data marszu nawiązuje do wydarzeń historycznych - 9 listopada przypada 75. rocznica nocy kryształowej - pogromów Żydów w hitlerowskich Niemczech.

Manifestacja ma potrwać do godz. 16. Organizatorzy szacują, że weźmie w niej udział od pięciuset do tysiąca osób. Zapraszają na nią "każdego, kto rozumie, jak niebezpieczne jest pobłażanie nacjonalistom i lekceważenie ich agresywnej ideologii".

d1m9zj8

Niedziela - uroczystości PiS

"Społeczny plan obchodów Święta Niepodległości" ma też Prawo i Sprawiedliwość. Uroczystości pod patronatem Jarosława Kaczyńskiego rozpoczną się 10 listopada o 18.30 w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Po koncercie chóru archikatedry zostanie odprawiona msza św. w intencji ofiar katastrofy w Smoleńsku. O 20.30 spod kościoła wyruszy Marsz Pamięci pod Pałac Prezydencki. Pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego nastąpi złożenie kwiatów i wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego. Czytaj więcej o obchodach PiS w Warszawie i Krakowie

Poniedziałek - demonstracje, marsze, bieg i Szczyt Klimatyczny ONZ

W dniu Święta Niepodległości, 11 listopada w Warszawie odbędzie się 11 zgromadzeń publicznych. W tym: demonstracje, pikniki, marsze, gry miejskie, bieg uliczny.

Zobacz, którymi ulicami przejdą największe manifestacje.

(fot. WP.PL)
Źródło: (fot. WP.PL)

"Razem dla Niepodległej"

Prezydencki marsz "Razem dla Niepodległej", współorganizowany przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, odbędzie się w Warszawie dopiero po raz drugi. Ma mieć formułę widowiska historycznego. Rozpocznie się ok. godz. 13.15, po zakończeniu uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

d1m9zj8

Marsz, w którym wziąć może według szacunków ok. 10 tys. osób, wyruszy z ul. Królewskiej, przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Nowym Światem i Alejami Ujazdowskimi. Po drodze uczestnicy będą się zatrzymywać przy pomnikach zasłużonych Polaków - kard. Stefana Wyszyńskiego, Wincentego Witosa, Stefana Roweckiego "Grota", Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego oraz Józefa Piłsudskiego przy Belwederze, przed którymi prezydent złoży kwiaty. Przy ostatnim pomniku Bronisław Komorowski wygłosi przemówienie.

O 13, po oficjalnych uroczystościach na pl. Piłsudskiego, z ul. Królewskiej wyruszy defilada wojskowa. Na czele marszu przejedzie czołg Renault FT-17 sprowadzony z Afganistanu. Wezmą w niej udział m.in. grupy rekonstrukcyjne w mundurach z różnych epok, żołnierze cykliści z historycznego szwadronu kolarzy.

XXV Bieg Niepodległości

W godzinach 11-15 dziesięciokilometrową trasę zaczynającą się na al. Jana Pawła II a kończącą na ul. Rakowieckiej przebiegnie - według szacunków warszawskiego Ratusza - ok. 12 tys. uczestników XXV Biegu Niepodległości. Centralny punkt informacyjny będzie mieścił się przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Więcej informacji o biegu- mapa startu i mety

d1m9zj8

Marsz Niepodległości

Z kolei Marsz Niepodległości organizowany przez Obóz Narodowo-Radykalny wyruszy o godz. 15 sprzed Pałacu Kultury i uda się na Rondo Dmowskiego. Następnie przejdzie ulicami: Marszałkowską, Waryńskiego, Puławską, Goworka, Spacerową, Belwederską, Al. Ujazdowskimi do pl. Na Rozdrożu. Z danych ONR wynika, że w marszu weźmie udział ok. 50 tys. osób. Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zadeklarowało, że we własnym zakresie zadba o bezpieczeństwo uczestników, bowiem "posiada służby, których zadaniem będzie zapewnienie prawidłowego przebiegu marszu". Do tej propozycji przychylił się szef MSW, Bartłomiej Sienkiewicz. - Zgadzam się na propozycję narodowców, 11 listopada będą się sami ochraniać. Prawo na to pozawala - mówił w Kontrwywiadzie RMF FM

ONR zgłosił równolegle dwa inne zgromadzenia - demonstrację w parku Agrykola (od godz. 10 do 20) oraz przed ambasadą Węgier przy ul. Chopina w godz. 11.30-14.

Szczyt Klimatyczny ONZ

11 listopada rozpocznie się w Warszawie najważniejsze globalne forum poświęcone światowej polityce klimatycznej. Główną siedzibą trwających do 22 listopada konferencji, seminariów, warsztatów naukowych będzie Stadion Narodowy. Jak zapowiadają organizatorzy Szczytu Klimatycznego ONZ do Warszawy przyjedzie w tym czasie ok. 12 tysięcy osób - w tym politycy, przedstawiciele organizacji międzynarodowych, reprezentanci biznesu oraz nauki. Zobacz też: Szczyt klimatyczny w Warszawie 11 listopada. To prowokacja?

d1m9zj8

Natomiast Anty-Szczyt organizują m.in. środowiska narodowe i związkowe (w tym Ruch Narodowy i NSZZ "Solidarność"). 16 listopada przed stadionem związkowcy będą pikietować pod hasłem „Ekologia - tak, religia klimatyczna - nie”.

Bilans z poprzednich lat

W poprzednich latach dochodziło do burd w czasie Marszu Niepodległości. W 2011 roku zniszczono m.in. 14 radiowozów, wozy transmisyjne telewizji TVN, Polsatu i Polskiego Radia, zdemolowano Plac Konstytucji. Łącznie zatrzymano 210 osób. Straty oszacowano na 72 tys. zł.

Po ubiegłorocznych zajściach na komisariaty doprowadzono 176 osób, z których 21 zatrzymano. Rannych zostało 22 policjantów a straty oszacowano na ponad 80 tys. zł.

Zobacz, do działo się podczas Marszu Niepodległości w 2012 roku -

Obejrzyj też pełną relację z zeszłorocznych obchodów listopadowych - * minuta po minucie*

d1m9zj8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1m9zj8
Więcej tematów