Polska"Święty Graal torakochirurgii" - w Zakopanem przeprowadzono przełomowy zabieg

"Święty Graal torakochirurgii" - w Zakopanem przeprowadzono przełomowy zabieg

• W Zakopanem przeprowadzono innowacyjną operację
• Skomplikowany zabieg pomaga leczyć raka płuc
• Operacja zwiększa komfort pacjentów i ich szanse na wyzdrowienie

"Święty Graal torakochirurgii" - w Zakopanem przeprowadzono przełomowy zabieg
Źródło zdjęć: © WP | Zenon Kubiak
Robert Kulig

07.06.2016 | aktual.: 11.06.2018 15:10

Dwudziestu lekarzy dokonało w Zakopanem przełomowej operacji. Podczas poniedziałkowego zabiegu zastosowano innowacyjną metodę, która polega na wykonaniu niewielkiego nacięcia na szyi pacjenta, a następnie usunięciu guza z klatki piersiowej.

Twórcą tej metody jest dr Diego Gonzales. Do Zakopanego przyjechał, by wspólnie z polskimi specjalistami przeprowadzić innowacyjny zabieg.

W porównaniu do tradycyjnej operacji, ta przeprowadzona w poniedziałek jest dużo mniej inwazyjna i nie naraża pacjentów na dodatkowe nieprzyjemności. Dr Van Schil, wybitny lekarz, porównał sposób przeprowadzenia operacji do "świętego Graala torakochirurgii".

- Rak płuc jest jednym z najtrudniejszych nowotworów do leczenia, a ta metoda daje szansę na całkowite pozbycie się nowotworu. Tutaj nie sprawiamy dodatkowego bólu pacjentowi - nie nacinamy mięśni i żeber - mówi prof. Marcin Zieliński, dyrektor zakopiańskiego szpitala.

Cały zespół lekarzy, który brał udział w operacji, ma nadzieję, że sposób ten będzie zyskiwał na popularności i wkrótce będzie można tak wykonywać większość zabiegów. Ta w Zakopanem, jako pierwsza, przetarła szlaki i pokazała, że pacjent nie musi cierpieć.

- Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że lekarze muszą poszerzać wiedzę, którą otrzymali na studiach. Trzeba iść krok dalej, tylko w ten sposób będziemy osiągać niemożliwe i doskonalić się podczas naszej pracy. Polacy są bardzo kreatywni i otwarci na nowe metody. Jeśli nie poszerzalibyśmy swojej wiedzy o doświadczenia i eksperymenty, nigdy by nie było przełomu w nauce - komentuje Aymacich Humberto, anestezjolog.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Zobacz także
Komentarze (1)