Sokoły na Wawelu
Trzy młode sokoły wędrowne wypuszczono we wtorek z Baszty Złodziejskiej Zamku Królewskiego na Wawelu. Naukowcy mają nadzieję, że ptaki polubią to miejsce i osiedlą się w Krakowie.
Sokoły zostały wyhodowane w Stacji Doświadczalnej Katedry Zoologii i Ekologii Akademii Rolniczej w Krakowie-Mydlnikach. Dwie samiczki i samiec mają ok. 50 dni. Od 10 dni przebywały w sztucznym gnieździe, z którego mogły obserwować tylko krajobraz otaczający Wawel. Nie widziały nieba.
We wtorek, mimo ulewnego deszczu, ptaki postanowiono wypuścić. Dwa pierwsze szybko znikły z horyzontu. Trzeci długo czekał zanim poszybował w górę. Później jeden z sokołów przycupnął na dachu budynku niedaleko Baszty Złodziejskiej.
Wawel to wyjątkowo dobre miejsce do osiedlenia sokołów. To budowla wyróżniająca się swoją bryłą. To ważny sygnał, możliwy do odczytania przez te ptaki w czasie powrotu - mówi doc Zbigniew Bonczar z Katedry Zoologii i Ekologii Akademii Rolniczej w Krakowie.
Liczymy na to, że kiedy sokoły osiągną dojrzałość wrócą, ponieważ instynkt powrotu u tych ptaków jest bardzo silny. Niektóre gniazda skalne w górach są okupowane przez dziesiątki lat przez całe generacje sokołów - dodaje Bonczar.
Przez pewien czas sokoły będą stale doglądane i dokarmiane, aż do momentu, kiedy obudzi się w nich instynkt drapieżnika i zaczną samodzielnie polować. (and)