Trwa ładowanie...

Rodziny oddają pieniądze z "500+". "Nic nie możemy zrobić"

Świadczenia muszą być zwracane z wielu powodów. - Najczęstszą przyczyną jest niedoinformowanie. Ktoś myśli, że mu się uda. Inni robią to nieświadomie - mówi jedna z urzędniczek. Kwoty idą nawet w tysiące złotych.

Rodziny oddają pieniądze z "500+". "Nic nie możemy zrobić"Źródło: East News, fot: Karolina Misztal
drpqd1m
drpqd1m

W Poznaniu pieniądze musiało oddać 319 rodzin, w Szczecinie 406. W Krakowie decyzji wydano ponad 900. Pieniądze muszą zwracać przeważnie osoby z najniższymi dochodami. Nie są to nagminne przypadki, ale dla najbiedniejszych osób stanowią one poważny problem - informuje natemat.pl.

Szczególnie, gdy kwota do oddania jest spora. Rodziny zwracają po dwa, pięć czy osiem tysięcy. Zdarza się nawet 10 tys. zł. Jaka jest reakcja? - Jest płacz. Oddać 10 tysięcy to sporo. A jeszcze jak ktoś ma trudną sytuację? Dziecko chore? - wyjaśnia jedna z urzędniczek.

- Przyczyną najczęściej jest nieinformowanie o podjęciu pracy czy zmianie sytuacji życiowej. A o każdej zmianie trzeba powiadamiać. Może ktoś myślał, że mu się uda, inny zrobił to nieświadomie, bo potem mówi, że nie wiedział - dodaje.

Zobacz także: Ceny niższe niż w barze mlecznym. Takie rzeczy tylko w Sejmie

Rodziny są też przekonane, że jeśli zakwalifikowały się na świadczenie, to mają je zagwarantowane przez cały rok. Obawiają się, że przy zmianach, w kolejnym roku mogą je stracić. - Tak nie jest. My non stop przeliczamy im dochody - tłumaczy kolejna urzędniczka.

Centra wypłacające świadczenia idą oddającym na rękę. Rozkładają je na raty, częściowo umarzają, albo pomniejszają bieżące wypłaty, aby całkowicie nie pozbawiać ich rodzin. - Każdy taki przypadek rozpatrujemy indywidualnie - zapewnia Arkadiusz Kulewicz z Gdańskiego Centrum Świadczeń.

Źródło: natemat.pl

drpqd1m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drpqd1m
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj