Trwa ładowanie...

Prokuratura zajmie się słowami abp Jędraszewskiego. Właśnie wpłynął wniosek

- Do krakowskiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abp. Marka Jędraszewskiego - informuje Radio ZET. To pokłosie słów wypowiedzianych przez krakowskiego metropolitę. Podczas kazania mówił o "tęczowej zarazie".

Prokuratura zajmie się słowami abp Jędraszewskiego. Właśnie wpłynął wniosekŹródło: PAP, fot: Jakub Kaczmarczyk
d2ol3b3
d2ol3b3

- Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie, które zostało przesłane do Prokuratury Rejonowej Kraków - Krowodrza, właściwej do prowadzenia ewentualnie tego typu postępowań - poinformował PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko. - Mailem wpłynęły także dwie takie same informacje od osób prywatnych, które powołują się na słowa Jędraszewskiego; to wszystko razem zostało przekazane do prokuratury - dodał.

Powstanie Warszawskie. Kontrowersyjne słowa abp Jędraszewskiego

Przypomnijmy: w Bazylice Mariackiej 1 sierpnia odprawiono nabożeństwo w intencji Powstańców Warszawskich. Mszy przewodniczył abp Marek Jędraszewski. Podczas kazania duchowny opisywał przebieg tragicznych wydarzeń z sierpnia '44. Nie zabrakło także odniesień do współczesności.

- Czerwona zaraza już po naszej ziemi nie chodzi. Co wcale nie znaczy że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły - mówił podczas homilii Jędraszewski. Po czym dodał: nie czerwona, a tęczowa. Według duchownego to nie jest ideologia "marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha - neomarksistowska". - Nie czerwona, ale tęczowa - podkreślił ponownie duchowny.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez abpa Marka Jędraszewskigo złożył Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Podobne pismo złożyły prywatne osoby, które czują się pokrzywdzone słowami duchownego - Konrad Dulkowski i Rafał Gaweł.

"Segregację ze względu na orientację seksualną prowadzili w Polsce niemieccy naziści, oni też używali retoryki, w której osoby homoseksualne określano jako pasożyty lub zarazę, którą trzeba zwalczać" - napisano na Facebooku. W ocenie Ośrodka słowa użyte podczas homilii "można zakwalifikować jako wpisujące się w propagowanie zakazanego totalitarnego faszystowskiego ustroju państwa".

Kim jest kontrowersyjny duchowny?

Marek Jędraszewski przez lata związany był z poznańskim kościołem. Był bliskim współpracownikiem abp. Juliusza Paetza, który miał seksualnie wykorzystywać poznańskich kleryków. Doniesień medialnych nigdy nie udało się potwierdzić, jednak sam duchowny złożył rezygnację z urzędu. Watykan odsunął go także od pełnienia posługi kapłańskiej.

d2ol3b3

Arcybiskup od 2017 pełni posługę metropolity krakowskiego. Od tego czasu był często opisywany w mediach. Duchowny wielokrotnie krytykował "lewacką zarazę" oraz czarne protesty. Jest także zdecydowanym krytykiem aborcji oraz in-vitro. - Kościół nie zabrania homoseksualistom kochać. Natomiast nie mogą oni oczywiście kochać osób tej samej płci - mówił w przeszłości abp Jędraszewski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ol3b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ol3b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj