Policjanci ostrzegają: nie dajmy się na to nabrać!
Co najmniej kilkanaście osób, które chciały spędzić sylwestra pod Tatrami, wykupiło noclegi w nieistniejących hotelach. Policjanci apelują o rozwagę i przypominają, że w okresie świątecznym liczba oszustw na tzw. wirtualne pensjonaty wzrasta. O sprawie poinformowała również Internautka Wirtualnej Polski.
28.12.2011 | aktual.: 28.12.2011 16:29
- Co roku w okresie świątecznym i przed sylwestrem mamy więcej tego typu zgłoszeń. Oszuści próbują wykorzystać fakt, że wiele osób szuka w internecie atrakcyjnych ofert noclegów w miejscowościach turystycznych. Możemy jedynie apelować o rozsądek i bardzo dokładne sprawdzanie tego typu ofert - powiedział rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.
Jak dodał, należy przede wszystkim sprawdzić, czy hotel i pensjonat w rzeczywistości istnieją. - Jeśli jest podany jedynie telefon komórkowy, sprawdźmy, czy istnieje też jakiś numer stacjonarny i zadzwońmy na niego. Zawsze też zachowujmy całą dokumentację związaną z transakcją. Przelewy, e-maile, które wysyłaliśmy do osoby oferującej nocleg, i te, które od niej dostaliśmy. To wszystko może pomóc w ustaleniu sprawcy oszustwa - dodał rzecznik.
Zaznaczył, że wątpliwości powinna wzbudzać m.in. "wyjątkowo atrakcyjna cena" czy brak w ogłoszeniu numeru telefonu.
Przed tegorocznym Sylwestrem zakopiańska policja otrzymała już dziesięć zgłoszeń dotyczących oszustwa. Turyści wpłacili zaliczki za pobyt w różnych obiektach w Zakopanem, a po przyjeździe pod wskazany adres dowiadywali się, że hotel lub pensjonat w ogóle nie istnieje.
Policjanci ustalili kilka adresów internetowych, poprzez które oferowane są noclegi w nieistniejących obiektach - m.in. to strony golden-palace.pl i apartamentyubacy.pl/8.html. Jak ustaliła Wirtualna Polska obie strony wciąż są dostępne w internecie.
- Mieliśmy już kilka zgłoszeń od osób, które dały się nabrać na to oszustwo. Odebraliśmy także kilka innych zgłoszeń od naciągniętych na inne oferty - informuje podinspektor Kazimierz Pietruch, rzecznik prasowy zakopiańskiej policji. Funkcjonariusze spodziewają się, że wiele tego typu oszustw zostanie zgłoszonych już po Nowym Roku. Policja zapewnia, że w najbliższym czasie obie strony zostaną usunięte z sieci.
O sprawie strony golden-palace.pl informowała także Internautka Wirtualnej Polski Agnieszka Sulwińska. - Nie zdążyłam wpłacić pieniędzy, bo wyłączyli telefon, a to mnie zaniepokoiło. Ustaliłam telefon do osoby wynajmującej kwatery na ulicy Tuwima na której miał też znajdować się ów hotel. Budynek taki w ogóle nie istnieje, najgorsze jest to, że przyjeżdżają już wczasowicze poszukując Golden Palace - relacjonowała poprzez platformę Internautka Agnieszka.
NaSygnale.pl: Zdesperowane kobiety wysyłały mu nagie zdjęcia, bo...