RegionalneKrakówMożesz zostań ławnikiem sądowym w Krakowie. Sprawdź, czy spełniasz wymagania

Możesz zostań ławnikiem sądowym w Krakowie. Sprawdź, czy spełniasz wymagania

Masz nieskazitelny charakter i obywatelstwo polskie? Możesz zostać „sędzią społecznym”, czyli ławnikiem. W Krakowie trwa nabór na nową kadencję. Sprawdź, czy będziesz mógł wydawać wyroki w sądach.

Możesz zostań ławnikiem sądowym w Krakowie. Sprawdź, czy spełniasz wymagania
Źródło zdjęć: © WP.PL | Marcin Gadomski
Robert Kulig

W tym roku kończy się kadencja ławników sądowych wybranych przez Radę Miasta Krakowa. W związku z tym trwa nabór kandydatów na kolejną - od 2016 do 2019 roku

. Warto wiedzieć, że sędziowie społeczni przy rozstrzyganiu spraw mają równe prawa z sędziami. W odróżnieniu od nich, ławnik nie może jednak przewodniczyć rozprawie i naradzie, jak również wykonywać czynności poza nią. Jeśli chciałbyś zostać ławnikiem, trzeba spełnić kilka wymagań formalnych.

- Kandydatów mogą zgłosić prezesi sądów, stowarzyszenia, zarejestrowane organizacje społeczne i zawodowe (z wyłączeniem partii politycznych) oraz co najmniej pięćdziesięciu obywateli mających czynne prawo wyborcze, zamieszkujących stale na terenie Krakowa – przekazał Zbigniew Krzysztyniak, dyrektor biura prasowego UMK.

Jak słyszmy dalej, ławnikiem może zostać wybrana osoba, która ukończyła 30 lat, ale nie przekroczyła 70. roku życia, posiada obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, jest nieskazitelnego charakteru, jest zatrudniona, prowadzi działalność gospodarczą lub mieszka w Krakowie co najmniej od roku, jej stan zdrowia pozwala pełnić obowiązki ławnika, ma co najmniej średnie wykształcenie.

Nabór kandydatów na ławników potrwa do 30 czerwca 2015 r. Formularze można pobrać na dzienniku podawczym w Kancelarii Magistratu w budynkach UMK przy pl. Wszystkich Świętych 3-4, al. Powstania Warszawskiego 10, os. Zgody 2 i ul. Wielickiej 28a.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Źródło artykułu:WP Wiadomości
pracanabórsąd
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)