Trwa ładowanie...

Mają po 20 lat i chcą być konsekrowanymi dziewicami

Konsekrowane dziewictwo jest w naszym mieście coraz bardziej popularne wśród młodych kobiet. W Krakowie do konsekracji przygotowuje się siedem pań, większość z nich w wieku 20 - 30 lat. W poniedziałek miały swoje święto, jednak poświęcone zostaną najprawdopodobniej w grudniu.

Mają po 20 lat i chcą być konsekrowanymi dziewicamiŹródło: Jupiterimages
d99kro0
d99kro0

Ostatnia taka uroczystość miała miejsce w Krakowie w grudniu 2005 roku. Wśród 10 konsekrowanych przeważały panie po 40-tce i 50-tce. Teraz do tego grona garną się coraz młodsze.

Dlaczego? - Nie wiem, ale to dobry znak. Ktoś przecież musi się modlić za ten świat - śmieje się Małgorzata, krakowska pediatra, od trzech lat konsekrowana dziewica. Obala mity, że wybierając tę drogę, człowiek staje się samotny i smutny. - Wręcz przeciwnie. Mam mnóstwo nowych przyjaciół i nikt nie oskarża mnie o dewocję - dodaje.

Pani Małgorzata mimo, że prowadzi własny gabinet i przyjmuje kilkudziesięciu małych pacjentów co dzień, każdego ranka odmawia brewiarz i chodzi na mszę św. Jest "zakonnicą w cywilu" - nie nosi habitu, normalnie pracuje i nie ślubowała nikomu posłuszeństwa ani ubóstwa, a jedynie czystość. - Żyję aktywnie. Po ślubowaniu zaś żyje mi się lepiej, lżej. Konsekracja to dla mnie łaska i dar - mówi pani Małgorzata.

Jak podkreśla ks. dr Stanisław Szczepaniec, który w naszej archidiecezji opiekuje się kandydatkami do konsekracji, większość z nich dowiaduje się o możliwości konsekracji swoimi kanałami. - Potem spotykamy się co miesiąc, rozmawiamy o ich powołaniu. Przygotowanie trwa około trzech lat - dodaje ks. Szczepaniec.

d99kro0

Stary jak chrześcijaństwo zwyczaj konsekracji dziewic odrodził się w Krakowie w latach 90. Na razie dotyczy tylko kobiet. Chętnych mężczyzn jak dotąd nie ma. - Mogliby ślubować czystość, na razie się tego jednak nie praktykuje. Słowo dziewica ma jednak o wiele większą nośność i symbolikę niż celibatariusz - zauważa ks. Szczepaniec. Dodaje, że w każdym języku (prócz polskiego) Kościół jest rodzaju żeńskiego. - Bo to właśnie kobieta wyraża tajemnicę kościoła - podkreśla. (kab)

Marta Paluch

d99kro0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d99kro0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj