Trwa ładowanie...
d214tkg

Kwesty na krakowskich cmentarzach

Na największych krakowskich cmentarzach od rana w czwartek trwają kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków i pomników.

d214tkg
d214tkg

Na Cmentarzu Rakowickim - największym w Krakowie - kwestę od ponad 20 lat organizuje Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. W tym roku tradycyjnie uczestniczy w niej młodzież ze szkół średnich, prezydent i członkowie zarządu miasta oraz znani krakowscy artyści, m.in.: Anna Dymna, Anna Polony i Jerzy Fedorowicz.

Cmentarz Rakowicki jest wpisany do rejestru zabytków. W ciągu 20 lat, dzięki zebranym pieniądzom, udało się odnowić 124 nagrobki. Według szacunków Komitetu, na Cmentarzu Rakowickim remontu wymaga ok. 10 tys. pomników.

W zeszłym roku w czasie kwesty zebrano 35 tys. zł, za które wyremontowano 14 nagrobków.

Cmentarz Rakowicki wytyczony został w 1802 roku. Zajmuje 42 ha i jest największym cmentarzem Krakowa.

Spoczywa na nim wiele osób zasłużonych dla historii i kultury Krakowa oraz Polski, m.in. rodzina Estreicherów, Józef Dietl, Ignacy Daszyński, Jan Matejko, Juliusz i Wojciech Kossakowie, Piotr Michałowski, Helena Modrzejewska, Tadeusz Kantor, Oskar Kolberg, Leszek Herdegen, Lidia Zamkow, Piotr Skrzynecki i Jerzy Bińczycki, a także Emilia i Karol Wojtyłowie, rodzice papieża. (ajg)

d214tkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d214tkg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj