Kurs dla szafarzy komunii
Ponad 20 mężczyzn chce zostać nadzwyczajnymi
szafarzami komunii świętej w Archidiecezji Krakowskiej. W sobotę
rozpocznie się kurs przygotowujący ich do tej roli. Potrzebę
wprowadzenia szafarzy w Archidiecezji Krakowskiej dostrzegł
metropolita krakowski abp Stanisław Dziwisz.
Szafarze to instytucja przywrócona w Kościele po II Soborze Watykańskim w 1973 r., w Polsce została wprowadzona od 1991 r. W całym kraju jest ich kilka tysięcy, w Archidiecezji Krakowskiej nie ma żadnego.
Według instrukcji Episkopatu, nadzwyczajnymi szafarzami komunii świętej mogą być mężczyźni między 35. a 65. rokiem życia, o nieposzlakowanej opinii oraz autorytecie we wspólnocie parafialnej.
Mogą oni udzielać sakramentu chorym, którzy pozostają w domach, docierać z sakramentem do wiernych w sytuacjach, w których nie może tego zrobić proboszcz, ale także pomagać w rozdawaniu komunii w tych parafiach, w których jest np. tylko jeden kapłan, a wielu wiernych.
Głównym zadaniem szafarzy jest zanoszenie komunii św. chorym w niedzielę i święta - podkreśla ks. Stanisław Szczepaniec - przewodniczący Komisji Liturgicznej Archidiecezji Krakowskiej.
Kapłani odwiedzają chorych zazwyczaj w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca i przed świętami. Trudniej im znaleźć czas na tę posługę w święta i w niedzielę, gdy są zajęci w parafiach. Dla chorych - zwłaszcza tych, którzy, kiedy byli zdrowi i codziennie chodzili do komunii św. (...) - odwiedziny szafarza z komunią to niesamowite wydarzenie wiary- mówi ks. Szczepaniec.
Według niego, ta posługa to wyraz troski o człowieka chorego w wymiarze duchowym, który obok pomocy medycznej, charytatywnej jest bardzo ważny.
Kurs dla szafarzy będzie się odbywał w kolejne soboty. Sześć z nich wypełnią wykłady, siódma będzie dniem skupienia. Kolejny kurs ma się odbyć jesienią.