Trwa ładowanie...
kraków
06-12-2016 13:58

Kraków: za noclegi pielgrzymów podczas ŚDM miał zapłacić Kościół. Rachunki uregulował rząd

• Rachunek Kościoła za noclegi pielgrzymów w Krakowie zapłacił rząd

• Chodzi o pielgrzymów nocujących w placówkach oświatowych

• Koszty miała pokryć Archidiecezja Krakowska

• Na mocy specustawy za noclegi zapłacono z subwencji oświatowej

Kraków: za noclegi pielgrzymów podczas ŚDM miał zapłacić Kościół. Rachunki uregulował rządŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d38ymhr
d38ymhr

Za noclegi pielgrzymów w szkołach podczas Światowych Dni Młodzieży miała zapłacić Archidiecezja Krakowska. Zapłacił jednak rząd, z pieniędzy przeznaczonych na oświatę - informuje wyborcza.pl.

Podczas Światowych Dni Młodzieży do Krakowa przybyły miliony pielgrzymów. Część z nich nocowała w 182 placówkach oświatowych udostępnionych im przez władze Krakowa. Pełne koszty eksploatacji tych budynków, czyli opłaty za zużytą wodę, prąd, wywóz śmieci i wynagrodzenie pracowników zatrudnionych, by czuwali nad pielgrzymami, miała pokryć Archidiecezja Krakowska. Rozliczyć obiecała się do 15 grudnia.

Wyborcza.pl odkryła, że większość opłat za noclegi pielgrzymów już wpłynęła na konto miasta. Problem w tym, że nie z konta Archidiecezji Krakowskiej, a z budżetu państwa.

- Pieniądze za użytkowanie szkół podczas Światowych Dni Młodzieży dostaliśmy z rządu, z rezerwy subwencji oświatowej. To w sumie 1,2 mln zł. Kościół zapłaci tylko za 11 placówek, które nie przedstawiły pełnych rachunków, w związku z tym zabrakło podstawy do rozliczeń - powiedziała serwisowi wyborcza.pl Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Jacka Majchrowskiego.

d38ymhr

Wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Możliwość pokrycia kosztów noclegów pielgrzymów przez rząd daje przyjęta na czas Światowych Dni Młodzieży specustawa, a dokładnie jej art. 39. Zgodnie z nim można na ten cel wykorzystać rezerwę subwencji oświatowej.

Rezerwa ta, stanowiąca 0,4 proc. budżetu, wykorzystywana jest przez samorządowców np. w razie klęski żywiołowej, gdy trzeba wyremontować zniszczoną przez powódź szkołę. Samorządowcy mogą wnioskować o te pieniądze także wtedy, gdy potrzebują ich na odprawy dla zwalnianych nauczycieli, muszą zorganizować pomoc psychologiczno-pedagogiczna dla uczniów lub zajęcia dla niepełnosprawnych uczniów.

Wniosek o sfinansowanie noclegów z pieniędzy rządowych wystosował krakowski samorząd. Dołączył do niego prośbę o 7,5 mln zł , które wydał na remont placówek z okazji ŚDM.

Jak przypomina wyborcza.pl pielgrzymi, mieszkający w krakowskich szkołach, zapłacili Archidiecezji Krakowskiej za noclegi w ramach tzw. pakietu pielgrzyma. - Składka partycypacyjna została przeznaczona na pokrycie różnych kosztów organizacji ŚDM, za które odpowiadała Archidiecezja Krakowska - tłumaczy portalowi wyborcza.pl rzecznik archidiecezji ks. Piotr Studnicki.

d38ymhr

Oprac.: Violetta Baran

d38ymhr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38ymhr
Więcej tematów