Kraków: studenckie miasteczko internetowe
Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej zakończyli wstępny etap badań nad pierwszym w kraju studenckim miasteczkiem internetowym. Całokształt badań dotyczy kształtowania się zrębów społeczeństwa informacyjnego w Polsce.
Pionierskimi badaniami w skali kraju objęto studentów I i III roku AGH, mających całodobowy dostęp do Internetu, których określono jako "mini-społeczność informacyjną".
Badania wykazały, że w zdecydowanej większości Internet wykorzystywany jest do celów poczty elektronicznej, zdobywania różnych informacji, przeglądania stron www oraz uczestnictwa w grupach dyskusyjnych. Co czwarty badany wykorzystuje Internet do stałych kontaktów z uczelnią, uczestnictwa w grach sieciowych oraz oglądania erotyki.
Badania nie dostarczyły dowodów na możliwość potraktowania mini-społeczności informacyjnej jako grupy w sensie socjologicznym. Ok. 45% studentów z I roku i 62% z III roku traktuje Internet jako potencjalne źródło nowych i częstszych kontaktów. Do bezpośrednich - osobistych spotkań dochodzi jednak w granicach zaledwie 5%. (miz)