RegionalneKrakówKraków, Katowice i Poznań w europejskiej czołówce

Kraków, Katowice i Poznań w europejskiej czołówce

Kraków, Katowice i Poznań znalazły się na liście miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym w Europie. W stolicy Małopolski zatrudnienie w tym sektorze wzrosło aż o 66 proc.!

Kraków, Katowice i Poznań w europejskiej czołówce
Źródło zdjęć: © iStock.com | Pablo_1960

17.09.2018 16:39

  • Ranking CBRE „EMEA Tech Cities”, to zestawienie, które identyfikuje największe klastry technologiczne w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce.
  • W najnowszym zestawieniu Kraków, Katowice oraz Poznań znalazły się w ścisłej czołówce najbardziej rozwijających się centrów technologicznych.
  • - Wysokie lokaty naszych miast są bardzo dobrym prognostykiem na przyszłość - komentuje Joanna Mroczek, Szefowa Działu Doradztwa i Badań Rynku CBRE.

Kraków, Katowice i Poznań zostały sklasyfikowane odpowiednio na trzecim, szóstym i ósmym miejscu w kategorii „Growth Clusters”, czyli wśród miast z największym potencjałem wzrostu w sektorze technologicznym. W szczególności Kraków w ciągu ostatnich 10 lat zwiększył zatrudnienie w sektorze hi-tech aż o 66 proc., a Poznań o 64 proc..

Co rozumiemy przez sektor technologiczny? Przygotowujący ogólnopolski raport CBRE wzięło pod uwagę dwa rodzaje firm technologicznych – tradycyjne i niedawno powstałe. W pierwszej grupie znajdują się dostawcy oprogramowania, usług IT, usług telekomunikacyjnych oraz sprzętu IT. Drugą grupę stanowią dostawcy usług internetowych, e-commerce, firmy zajmujące się reklamą i marketingiem, grami, cyberprzestępczością oraz fintechy.

- Kategoria, w której wysokie miejsca zajęły aż trzy polskie miasta, jest chyba najciekawszą ze wszystkich czterech wyodrębnionych w raporcie, głównie z uwagi na ogromne zróżnicowanie pomiędzy sklasyfikowanymi klastrami. Część z nich wyrosła na centra technologiczne dzięki wykwalifikowanym specjalistom, część dzięki relatywnie konkurencyjnym kosztom pracy, a część jako wsparcie dla innych sektorów działających w danym regionie. Na przykład Kraków pozostaje niekwestionowanym polskim liderem sektora usług dla biznesu oraz usług IT, a w Poznaniu istnieje ogromny potencjał pod kątem zatrudnienia specjalistów IT, którzy obok finansistów i lingwistów stanowią największą grupę studentów - komentuje Mroczek.

Kraków liderem

Jak wskazują autorzy raportu, o wysokiej pozycji stolicy Małopolski zadecydował m.in gigantyczny - aż 66 proc. wzrost zatrudnienia w sektorze technologicznym. Pochodną tego jest wysoki udział młodych pracowników – 2/3 to osoby posiadające mniej niż 10 lat doświadczenia zawodowego, a tylko 38 proc. pracuje już ponad 10 lat.

Podobnie jak w innych centrach technologicznych Europy Środkowo-Wschodniej, zatrudnienie w krakowskim sektorze technologicznym jest zdecydowanie zdominowane przez bardzo duże organizacje. To wynik krakowskiego sukcesu w przyciąganiu inwestycji nearshore i offshore międzynarodowych firm technologicznych. Biorąc pod uwagę strukturę firm z sektora technologicznego (udział w transakcjach najmu w nowoczesnych obiektach biurowych), aż 72 proc. stanowią dostawcy tradycyjnych usług takich jak IT (32 proc.), telekomunikacyjnych (21 proc.) oraz oprogramowania (19 proc.). Największymi graczami na rynku są Comarch, Capgemini, Saber Corporation i Luxoft. 12 proc. firm zajmuje się reklamą i marketingiem, 6 proc. grami, a 5 proc. e-commerce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:portalsamorzadowy.pl
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)