PolskaKraków i Warszawa szukają hałaśliwych miejsc

Kraków i Warszawa szukają hałaśliwych miejsc

Kraków jako pierwszy w Polsce ma najnowszą mapę akustyczną miasta. Kosztowała 225 tys. złotych. Dla porównania, na podobną mapę Warszawa wyda 2,5 mln złotych. Najbardziej narażeni na hałas są mieszkańcy Alej Trzech Wieszczów. Zainstalowany tam punkt monitoringu hałasu stale wykazuje przekroczenie norm.

Kraków i Warszawa szukają hałaśliwych miejsc
Źródło zdjęć: © Gazeta Krakowska

Średnio poziom hałasu wynosi tam w dzień od 70 do 73 decybeli. Nocą od 66 do 68. Przebywanie przez dłuższy czas w takim hałasie może spowodować trwałe uszkodzenie słuchu, bo norma wynosi 60 decybeli. Do końca tego roku stworzymy program ochrony środowiska przed hałasem - deklaruje Wiesław Starowicz, zastępca prezydenta ds. infrastruktury.

Największą bolączką Krakowa jest warkot na drogach. W porównaniu z latami poprzednimi ten rodzaj hałasu na Alejach Trzech Wieszczów wzrósł nocą o pięć decybeli - wyjaśnia Paweł Ciećko z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ). To głównie za sprawą szalejących kierowców, którzy nie zdejmują nogi z gazu pędząc alejami.

Zwrócimy się do policji o pomoc i zwiększenie patroli w tym rejonie - dodaje Wiesław Starowicz. Nie zmienił się poziom hałasu przemysłowego, wytwarzanego przez przedsiębiorstwa. Jednak i one przekraczają normy o 30%. Zaobserwowaliśmy zaś wzrost hałasu komunalnego, którego źródłem są puby, restauracje i wielkie centra handlowe- wylicza Paweł Ciećko. Każdego tygodnia do WIOŚ trafia kilkanaście skarg związanych z tego typu wrzawą. Najbardziej odczuwają to mieszkańcy Kazimierza i centrum miasta.

Jest tam zwarta zabudowa i hałas się potęguje - tłumaczy Ciećko. Miasto może zaostrzyć wymogi wobec właścicieli lokali. Z mapy hałasu drogowego wynika, że najspokojniej jest na Krowodrzy i w Nowej Hucie. Pomiary wykazały, że hałas nie przekracza tam 40 decybeli. Jak ograniczyć hałas? O poprawie klimatu akustycznego decyduje stan nawierzchni dróg i torowisk. Bezkolizyjne skrzyżowania, obwodnice, ograniczenie prędkości aut, a także budowa ekranów akustycznych.

Tego w Krakowie nie zabraknie - zapewnia Starowicz. Pod koniec 2008 roku każdy z mieszkańców Krakowa będzie mógł sprawdzić, gdzie jest najciszej, a gdzie hałas przekracza dopuszczalne wartości. Mapa będzie dostępna w Wydziale Kształtowania Środowiska na os. Zgody, lub na pl. Szczepańskim w siedzibie WIOŚ.

Krzysztof Sakowski

krakówwarszawamiasto
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)