Trwa ładowanie...
d61jwlt

Koronawirus. Franciszkanie przerywają tradycję. "Nie chcemy narażać ludzi"

Epidemia koronawirusa to powód, dla którego franciszkanie w Krakowie zmienili swoje plany. W tym roku nie wystawią żywej szopki. - Nie chcemy, by ludzie tłoczyli się wokół niej i narażali swoje zdrowie - wyjaśnił o. Jan Maria Szewek.
Share
Koronawirus. W tym roku nie będzie dzielenia się opłatkiem przed żywą szopką franciszkanów w Krakowie. Na zdjęciu: kard. Stanisław Dziwisz składa życzenia osobom zgromadzonym na placu przy szopce (2015 r.)
Koronawirus. W tym roku nie będzie dzielenia się opłatkiem przed żywą szopką franciszkanów w Krakowie. Na zdjęciu: kard. Stanisław Dziwisz składa życzenia osobom zgromadzonym na placu przy szopce (2015 r.)Źródło: PAP
d61jwlt

Pierwsza żywa szopka została przygotowana w Krakowie przez franciszkanów w 1992 r. W tym roku zrezygnowano z tego zamiaru.

- Żywej szopce towarzyszyły zawsze: składanie życzeń, modlitwa, wspólne kolędowanie i koncerty. To wszystko w dobie pandemii jest niemożliwe. Nie chcemy, by ludzie tłoczyli się wokół szopki i narażali swoje zdrowie - powiedział w rozmowie z PAP o. Jan Maria Szewek.

Żywą szopkę wystawiano na placu przy bazylice oo. Franciszkanów naprzeciwko tzw. okna papieskiego. Pojawiały się w niej osoby wcielające się w rolę Maryi, Józefa, dzieciątka Jezus i pastuszków.

d61jwlt

Zobacz też: Rafał Trzaskowski: Ziobro ma rację. Chodzi o praworządność

W zagrodach obok umieszczano żywe zwierzęta: lamę, osiołka, kucyka i owce - wypożyczone z miejskiego ogrodu zoologicznego oraz z Uniwersytetu Rolniczego.

Franciszkanie w zamian zapraszają wiernych na transmisje nabożeństw i wspólne kolędowanie online. - Chcemy tak Wam posłużyć, by każdy – ten, kto daleko i ten, kto blisko – poczuł się wyjątkowo dotknięty Miłością samego Boga – podkreślił franciszkański kleryk br. Dawid Furgał.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d61jwlt

Podziel się opinią

Share
d61jwlt
d61jwlt
Więcej tematów