Trwa ładowanie...
d1g1yk1
24-12-2011 23:30

Żywa szopka, jasełka i choinka pod "Oknem papieskim"

Żywą szopkę i jasełka zaprezentowali w późny wigilijny wieczór w Krakowie oo. franciszkanie. O godz. 22.30 kard. Stanisław Dziwisz zapalił światełka na choince pod "Oknem papieskim".

d1g1yk1
d1g1yk1

"Żywa szopka" prezentowana jest po raz 20. Zbudowano ją na placu przy bazylice oo. franciszkanów naprzeciwko "Okna papieskiego". Pojawiły się w niej żywe zwierzęta: owce, kozy, lamy i osiołki - wypożyczone z miejskiego ogrodu zoologicznego oraz z Uniwersytetu Rolniczego. Po raz pierwszy w "żywej szopce" pojawiły się dwa wielbłądy, które przyjechały z Opolszczyzny.

W wigilijną noc, po jasełkach, z mieszkańcami Krakowa i ich gośćmi spotkał się przy szopce metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 22.30 zapalił światełka na 18-metrowym świerku przywiezionym z Bukowiny Tatrzańskiej. Zwyczaj ustawiania choinki pod Oknem Papieskim nawiązuje do tradycji przywożenia Janowi Pawłowi II przez górali z Podhala żywego drzewka do apartamentów w Watykanie.

- Przyszliście do tej szopki z dziećmi, mimo że siąpi, i by popatrzeć na to piękne drzewko. To się wszystko zrodziło tutaj, na tym miejscu, z miłości do tego, który tam spoziera na nas z okna - Jana Pawła II. Przedtem nie było ani szopki, a jeśli była, to gdzieś bardzo skromna, ani drzewka - mówił do zebranych kard. Dziwisz. Drzewko nazwał "choinką miłości" do Jana Pawła II i podziękował wszystkim, którzy się do postawienia drzewka przyczynili.

Jasełka przy ul. Franciszkańskiej prezentowane będą przez trzy dni, a w Boże Narodzenie zagrają i zaśpiewają Skaldowie. Swoje jasełka przedstawią: klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego oo. franciszkanów, członkowie karmelickiego Duszpasterstwa Rodzin, dzieci z Zespołu Szkół im. św. Franciszka w Poskwitowie i młodzież z Ośrodka Leczenia Uzależnień "San Damiano" z Chęcin.

d1g1yk1

W Boże Narodzenie oprócz Skaldów zagrają i zaśpiewają zespół Fioretti, Krakowski Chór Młodzieżowy Płomień, góralski zespół Majeranki, zespół Twoje Niebo z Przemyśla i hiszpańskojęzyczny zespół z Peru.

- Przy okazji żywej szopki chcemy dać ludziom możliwość spotkania z Bogiem, który przychodzi na świat, i z innymi ludźmi, możliwość wspólnego kolędowania i spontanicznego dzielenia się radością - powiedział przy wznoszeniu szopki brat Arkadiusz Żelechowski.

Tradycja "żywych szopek" sięga średniowiecza. Po raz pierwszy taką szopkę zorganizował w 1223 r. we włoskim Greccio św. Franciszek z Asyżu. Chciał w ten sposób pokazać prostotę, ubóstwo i pokorę, które towarzyszyły przychodzącemu na świat Chrystusowi. W Krakowie pierwsza "żywa szopka" została przygotowana przez franciszkanów w 1992 r.

d1g1yk1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g1yk1
Więcej tematów