RegionalneKrakówKoniec walki ze smogiem? Alarm Smogowy ostrzega

Koniec walki ze smogiem? Alarm Smogowy ostrzega

• Nie będzie pieniędzy na wymianę pieców w Małopolsce?
• Polski Alarm Smogowy jest zaniepokojony obecną sytuacją
• Czy uda się poprawić powietrze w Małopolsce bez pieniędzy?

Koniec walki ze smogiem? Alarm Smogowy ostrzega
Źródło zdjęć: © WP | Robert Kulig
Robert Kulig

24.05.2016 | aktual.: 24.05.2016 11:23

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

- Pomimo wcześniejszych zapewnień, rząd nie będzie dopłacał obywatelom do wymiany starych kotłów na węgiel. W ogłoszonej 23 maja 2016 roku informacji o programach realizowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zabrakło programu KAWKA, który pomagał finansować wymianę urządzeń grzewczych w znaczny sposób przyczyniających się do zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju. Program ten cieszył się coraz większą popularnością wśród gmin i mieszkańców i stanowił podstawowe źródło finansowania działań na rzecz poprawy jakości powietrza - mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego.

Jak wynika z informacji przekazanych przez PAS, bez tych dopłat program wymiany kotłów w wielu miastach może ponieść porażkę.

- Czeka nas ciężka smogowa zima - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. - W polskich domach jest ponad 3 miliony nisko sprawnych kotłów węglowych, które stanowią główną przyczynę zanieczyszczenia powietrza pyłem i rakotwórczym benzo[a]pirenem. Niestety, rząd nie umiał znaleźć pieniędzy na wymianę choćby części z nich, a walka o czyste powietrze schodzi na dalszy plan. Takie działania, a może raczej ich brak, skazują polskich obywateli na kolejne lata oddychania toksycznym, zanieczyszczonym powietrzem - dodaje Guła.

- Trudno nam zrozumieć taką decyzję - powiedziała Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego. Przecież 18 marca 2016 roku otrzymaliśmy zapewnienie z Ministerstwa Środowiska w którym padło stwierdzenie, że program KAWKA będzie w tej czy innej formie kontynuowany- mówi Lutomska.

Na stronie ministerstwa wciąż można przeczytać informację z marca, która potwierdza słowa Lutomskiej.

"W nawiązaniu do apelu opublikowanego dziś na stronie Polskialarmsmogowy.pl, Ministerstwo Środowiska oświadcza, że nie jest prawdą, iż wstrzymany zostanie program wymiany małych kotłów i pieców. Program KAWKA Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, o który w tym przypadku chodzi, będzie w tej czy innej formie kontynuowany (to samo dotyczy programu RYŚ, także realizowanego przez NFOŚiGW). Przedstawiciele kierownictwa resortu środowiska wielokrotnie publicznie uznawali za zasadną kontynuację tego lub podobnego programu. Potwierdzeniem tych deklaracji było spotkanie, które odbyło się w tym tygodniu, 16 marca, w Ministerstwie Środowiska. Poświęcone ono było wymogom technicznym dla małych kotłów i pieców grzewczych. Uczestniczyli w nim przedstawiciele producentów tychże urządzeń, a ze strony resortu m.in. wiceminister Paweł Sałek." - czytamy w krótkim komunikacie.

Jaki będzie efekt ten publicznej przepychanki? Według deklaracji, obie strony chcą poprawy powietrza. Nie wiadomo jednak, czy znajdą się na to pieniądze.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (15)